Antena Căutare

S-a intamplat pe 8 iunie!

Stiati ca intr-o zi de 8 iunie a anului 1930 Carol a II-lea a fost proclamat rege al Romaniei? Sau ca in 1862 a fost asasinat premierul roman Barbu Catargiu, tot intr-o zi de 8 iunie? Ori ca actorul Adrian Pintea a murit tot la aceasta data in 2007? Mari batalii, decizii capitale pentru omenire, crime, mari descoperiri, catastrofe, nasterea sau moartea unor personalitati care au schimbat lumea, toate s-au petrecut intr-o asemenea zi. Aflati mai jos mai multe despre evenimentele care au influentat fata Terrei si s-au intamplat intr-o zi de 8 iunie!

632 - A murit Mohamed, profetul Islamului.

793 - Vikingii au efectuat primul atac in Northumbria primul raid impotriva Angliei.

1783 - Vulcanul islandez Laki a inceput o eruptie care va dura opt luni si va provoca moartea a 9.000 de oameni si sapte ani de foamete.

1789 - James Madison a propus in Camera Reprezentantilor 12 amendamente la Constitutia SUA. Pana in 1791 zece dintre ele vor fi aprobate.

Articolul continuă după reclamă

1794 - Maximilien Robespierre a introdus in timpul Revolutiei Franceze Cultul Fiintei Supreme cu intentia de a-l transforma in religie de stat.

1810 - S-a nascut compozitorul german Robert Schumann.

1838 - In Bucuresti a fost deschisa prima bibliotecă publica, la Colegiul Sf. Sava. Fondul acesteia se afla, in prezent, in colectia Bibliotecii Metropolitane "Mihail Sadoveanu".

1861 - Razboiul de Secesiune. Statul Tennessee a votat pentru iesirea din Uniune.

1862 - A fost asasinat politicianul roman Barbu Catargiu, de catre o persoana neidentificata, sub clopotnita Mitropoliei din Bucuresti. In acel moment ocupa functia de prim-ministru al Romaniei.

1876 - A murit scriitorea franceza George Sand.

1880 - A decedat tarina Maria Alexandrovna a Rusiei, sotia tarului Alexandru al II-lea.

1895 - S-a nascut fotbalistul spaniol Santiago Bernabeu Yeste, jucator la Real Madrid. Stadionul echipei madrilene ii poarta numele.

1897 - Se pune piatra fundamentala a Palatului "Casei de Depuneri, Consemnatiuni si Economie" (actuala cladire a CEC-ului), in prezenta Regelui Carol I si a Reginei Elisabeta. Palatul este inaugurat in anul 1900, iar prima sedinta a Consiliului de Administratie in noul local are loc la 15 iunie.

1897 - Cinematograful ''Lumière'' a prezentat primele subiecte de actualitati romanesti, filmate la 10 mai 1897 de catre operatorul Paul Menu, din initiativa ziarului "L'Independence Roumaine".

1905 - A murit printul Leopold de Hohenzollern-Sigmaringen, tatal regelui Ferdinand al Romaniei.

1921 - S-a nascut Suharto, presedinte al Indoneziei intre 1967 si 1998.

1922 - Are loc, la Belgrad, nunta Principesei Maria-Mignon a Romaniei cu Principele Alexandru (unicul fiu al regelui Serbiei, Petru I Karagheorghevici). Logodna a avut loc la 20 februarie 1922, la Bucuresti.

1922 - La Belgrad a avut loc primul meci international al reprezentativei de fotbal a Romaniei, 2-1 cu Iugoslavia.

1924 - A murit alpinistul englez George Leigh Mallory, in timp ce se afa intr-o expeditie de cucerire a celui mai inalt masiv din lume, Everest (8.848 m). Se speculeaza ca decesul sau a survenit dupa ce a ajuns in varf si astfel ar fi primul om care a ajuns pe "acoperisul lumii".

1925 - A venit pe lume Barbara Bush, sotia fostului presedinte american George Bush.

1928 - Armata Nationala Revolutionara a capturat capitala Chinei, Beijing.

1930 - Carol de Hohenzollern este proclamat rege al Romaniei, sub numele de Carol al II-lea. Dupa trei ani de domnie, fiul sau, Mihai, in varsta de 9 ani redevine print mostenitor ca Mare Voievod de Alba-Iulia.

1941 - Al Doilea Razboi Mondial. Aliatii au invadat Siria si Libanul.

1942 - Al Doilea Razboi Mondial. Submarinele japoneze au atacat orasele australiene Sydney si Newcastle.

1949 - Este publicat romanul "1984", al lui George Orwell.

1950 - Sir Thomas Blamey este primul si singurul australian din istorie care a primit gradul de feldmaresal.

1953 - Curtea Suprema a Statelor Unite a stabilit ca restaurantele nu ar putea refuza sa serveasca patronii negri.

1967 - A murit poeta romanca Otilia Cazimir.

1967 - Razboiul de sase zile. Nava de transport americana USS Liberty este atacata din gresala de israelieni in Marea Mediterana. 34 de marinari isi pierd viata si 171 sunt raniti.

1967 - Razboiul de sase zile. Armata israeliana captureaza orasul Hebron si Grota Patriarhilor.

1968 - Senatorul american Robert F. Kennedy este inmormantat la New York.

1971 - S-a nascut regizorul roman Radu Muntean.

1972 - Razboiul din Vietnam. Fotograful Nick Ut a realizat o poza care a facut istorie, imortalizand-o pe Phan Thị Kim Phúc, in varsta de 9 ani, alergand pe un drum dup ace fusese arsa cu napalm. Ut a castigat Premiul Pulitzer pentru aceasta imagine.

1976 - A venit pe lume jucatoarea de tenis americana Lindsay Davenport.

1982 - Razboiul din Falkland. 56 de marinari britanici au murit in urma unui atac al aviatiei argentiniene asupa navelor RFA Sir Galahad si RFA Sir Tristram.

1983 - S-a nascut tenismena belgiana Kim Clijsters.

1984 - Homosexualitatea este legalizata in statul australian New South Wales.

1987 - Noua Zeelanda este proclamat stat liber de arme nucleare.

1990 - Procuratura Generala a cerut trimiterea in judecata a celor 24 de membri ai Comitetului Politic Executiv, sub acuzatia de complicitate la genocid.

1992 - Este celebrata prima zi a Oceanelor Lumii, care coincide Summitul Pamantului desfasurat la Rio de Janeiro, Brazilia.

1995 - A fost lansata naveta „Discovery", aceasta misiune marcand al 100-lea zbor spatial american cu personal uman la bord.

1995 - Pilotul capitan Scott O'Grady, al carui avion a fost doborat in Bosnia, este salvat de un comando al Marinei SUA.

2004 - Pentru prima data dupa 1882, s-a produs un fenomen astronomic deosebit: planeta Venus a trecut prin fata Soarelui, intre orele 05.20 si 11.24 GMT, fenomen observat de peste trei sferturi din populatia Terrei.

2007 - Actorul Adrian Pintea a murit la Spitalul Clinic Fundeni din Bucureşti, unde fusese internat din cauza unor probleme grave de sanatate. A fost remarcabil cu rolurile din filmele "Iancu Jianu, zapciul", "Padureanca" sau "Iancu Jianu, haiducul".

VIDEO! "Lumea prin ochii nostri", expozitie comuna de fotografie... VIDEO! La Mamaia a inceput festivalul "Seawolves Bike"!...

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
De Ziua Internațională a Femeii, Happy Channel aniversează 10 ani de emoție, iubire şi poveşti captivante
De Ziua Internațională a Femeii, Happy Channel aniversează 10 ani de emoție, iubire şi poveşti captivante
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Bianca Drăgușanu a atras toate privirile la lansarea filmului „Băieți de oraș: Golden Boyz”! Cum a apărut vedeta
Bianca Drăgușanu a atras toate privirile la lansarea filmului „Băieți de oraș: Golden Boyz”! Cum a apărut...
Fiul artistei Paulina Rubio o acuză pe aceasta de consum de substanțe interzise. Ce se întâmplă cu procesul pentru custodia lui Andrea Nicolas
Fiul artistei Paulina Rubio o acuză pe aceasta de consum de substanțe interzise. Ce se întâmplă cu procesul... Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine l-a ajutat
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine... AntenaSport
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea copil al său: „Bun venit în lume, fiule”
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea... Elle
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor HelloTaste.ro
„Vreau la mami” și o bucată de ciocolată: Povestea salvării lui Alexandru, băiețelul care a supraviețuit două nopți singur în pădure
„Vreau la mami” și o bucată de ciocolată: Povestea salvării lui Alexandru, băiețelul care a supraviețuit... Antena3.ro
Samsung lansează o nouă actualizare Android gratuită. Ce funcții inedite include
Samsung lansează o nouă actualizare Android gratuită. Ce funcții inedite include useit
Este hotărât să distrugă tot! Ilie Bolojan anunță noi pachete de concedieri!
Este hotărât să distrugă tot! Ilie Bolojan anunță noi pachete de concedieri! BZI
Condică electronică de prezență pentru doctori. Timpul petrecut în spital va fi calculat la secundă
Condică electronică de prezență pentru doctori. Timpul petrecut în spital va fi calculat la secundă Jurnalul
Un elev român a impresionat Europa la Olimpiada Internațională de Limba Latină. Performanța obținută în orașul lui Cicero
Un elev român a impresionat Europa la Olimpiada Internațională de Limba Latină. Performanța obținută în... Kudika
Cine e Alexandra Căpitanescu, tânăra care a înnebunit întreaga lume și are șanse mari să câștige Eurovision
Cine e Alexandra Căpitanescu, tânăra care a înnebunit întreaga lume și are șanse mari să câștige Eurovision Redactia.ro
Nicuşor Dan şi fiul său au urcat într-un blindat şi într-un F-35, la expoziţia de tehnologii militare BSDA
Nicuşor Dan şi fiul său au urcat într-un blindat şi într-un F-35, la expoziţia de tehnologii militare BSDA Observator
Proprietățile medicinale ale ceaiului de mușețel. Efectele benefice ale acestei băuturi
Proprietățile medicinale ale ceaiului de mușețel. Efectele benefice ale acestei băuturi MediCOOL
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să abordezi subiectul sănătății mentale cu adolescenții
Cum să abordezi subiectul sănătății mentale cu adolescenții DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Amazon plănuiește lansarea unui nou smartphone după eșecul Fire Phone. De ce revine în industria telefoanelor
Amazon plănuiește lansarea unui nou smartphone după eșecul Fire Phone. De ce revine în industria telefoanelor UseIT
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x