Antena Căutare

Toni Grecu:"Prefer sa «rezist» in aceasta tara trista si plina de umor"

La prima vedere, aceasta pare o intrebare simpla. As pleca din cauza a tot ce ma enerveaza si-mi creeaza disconfort. Spun, la prima vedere, fiindca ar trebui sa stiu bine unde as putea pleca, astfel incat sa fiu in cunostinta de cauza cand spun: ma duc din tara asta nenorocita, sa ramana aici cine mai poate rabda, pe mine ma gasiti in...

Aici e problema, ma gasiti unde? Unde e mai bine ca acasa? Sa spunem ca din punct de vedere material poti gasi satisfactii infinit mai mari in alte parti, dar sufleteste s-ar putea ca stramutarea sa se transforme in suferinta. Am intalnit oameni plecati de ani multi, care inca traiesc cu dorul sarmalelor, asa cum am vazut oameni mutati pe alte meleaguri, perfect adaptati noului context in care au ales sa-si duca existenta.

Eu as avea o mie de motive sa plec din Romania. Ma enerveaza gunoiul aruncat peste tot, mitocanii cu bani si saracia incurabila, nedreptatea, fatarnicia si minciuna politicienilor. Dar, va intreb, astea or fi numai aici, in Romania?

Cele mai tari trei motive pentru care as renunta la Romania si as pleca sunt: cariera, dragostea si frica de sistem. Iata motivatia:

1. Cariera. As pleca de aici doar daca as avea 25 de ani si as fi sigur ca mi-as putea indeplini un vis legat de profesie, de cariera, de o munca pe care simt ca pot s-o fac, dar nu o pot desavarsi, fiindca in tara mea nu am conditii.

Articolul continuă după reclamă

2. Dragostea. As parasi Romania ca sa-mi urmez dragostea oriunde in lumea asta, fiindca, se stie, dragostea este oarba. Cand trece, se deschid si ochii, dar, in general, e prea tarziu.

3. Frica de sistem. Nu as mai sta nici o clipa in Romania daca s-ar intoarce vremurile de dinainte de 1989. Cel mai greu si insuportabil este sa traiesti intr-o comunitate in care toti se suspecteaza ca sunt securisti. Frica de sistem produce monstri si distruge vieti. Spun asta acum, fiindca am termen de comparatie. Pana in 1989 nu stiam nici macar ce gust are Coca-Cola, daramite libertatea de exprimare.

Acum o sa va spun si motivul pentru care nu as pleca din Romania: umorul. Este atata haz in tara asta, ca nicaieri in lume. Niciunde nu o sa gasesti atatea motive de ras si distractie chiar si atunci cand beleaua e cat casa. Si fiindca cel mai bine se rade in limba materna, iata de ce prefer sa "rezist" in aceasta tara trista si plina de umor.

* Toni Grecu. Fondator al celebrului grup Divertis, unul dintre regii neincoronati ai hazului de necaz romanesc, care de multe ori a fost nevoit sa recunoasca faptul ca realitatea a depasit cu mult parodia.

Sursa: jurnalul.ro

Doctorul Radu Mihailescu isi sarbatoreste ziua de nastere... A murit scriitorul Jose Saramago, laureat al premiului Nobel pentru Literatura...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
De Ziua Internațională a Femeii, Happy Channel aniversează 10 ani de emoție, iubire şi poveşti captivante
De Ziua Internațională a Femeii, Happy Channel aniversează 10 ani de emoție, iubire şi poveşti captivante
Covorul roșu de la Premiile Oscar 2026. Cele mai spectaculoase ținute alese de vedete
Covorul roșu de la Premiile Oscar 2026. Cele mai spectaculoase ținute alese de vedete Catine.ro
Bianca Drăgușanu a atras toate privirile la lansarea filmului „Băieți de oraș: Golden Boyz”! Cum a apărut vedeta
Bianca Drăgușanu a atras toate privirile la lansarea filmului „Băieți de oraș: Golden Boyz”! Cum a apărut...
William Levy are probleme financiare? Ce a declarat actorul de telenovele
William Levy are probleme financiare? Ce a declarat actorul de telenovele Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Vladimir Putin pregătește un atac asupra unei țări NATO, anunță propagandiștii ruși: „Republica Populară Narva”
Vladimir Putin pregătește un atac asupra unei țări NATO, anunță propagandiștii ruși: „Republica Populară... Libertatea.ro
„A pierdut tot”. Lovitura uriașă primită de Miodrag Belodedici, după divorțul dureros de Sandra
„A pierdut tot”. Lovitura uriașă primită de Miodrag Belodedici, după divorțul dureros de Sandra AntenaSport
Cele mai cool & elegante cupluri de vedete la Premiile Oscar 2026! Vezi galeria foto aici
Cele mai cool & elegante cupluri de vedete la Premiile Oscar 2026! Vezi galeria foto aici Elle
Bogdan de la Ploiești, apariție neașteptată alături de mama Vanessei! Imagini inedite cu manelistul și viitoarea soacră
Bogdan de la Ploiești, apariție neașteptată alături de mama Vanessei! Imagini inedite cu manelistul și... Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Paste de post cu ciuperci în sos de roșii. Rețetă rapidă
Paste de post cu ciuperci în sos de roșii. Rețetă rapidă HelloTaste.ro
Iranul amenință direct România: „Dacă permite SUA să folosească bazele, va exista un răspuns adecvat, politic și juridic”
Iranul amenință direct România: „Dacă permite SUA să folosească bazele, va exista un răspuns adecvat,... Antena3.ro
Apple împlinește 50 de ani. Cum a sărbătorit gigantul tech aniversarea
Apple împlinește 50 de ani. Cum a sărbătorit gigantul tech aniversarea useit
Anunț important făcut de ministrul Muncii! Ce se întâmplă cu CASS-ul pentru pensii de peste 3.000 de lei și cu punctul de pensie
Anunț important făcut de ministrul Muncii! Ce se întâmplă cu CASS-ul pentru pensii de peste 3.000 de lei și cu... BZI
Țară bananieră: exportăm grâu - importăm pâine congelată și biscuiți de peste 600 milioane de euro
Țară bananieră: exportăm grâu - importăm pâine congelată și biscuiți de peste 600 milioane de euro Jurnalul
Zacuscă de post cu ardei copți: rețetă românească gustoasă, pentru borcane și pentru zilele aglomerate
Zacuscă de post cu ardei copți: rețetă românească gustoasă, pentru borcane și pentru zilele aglomerate Kudika
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte Redactia.ro
Destinații de Paște pentru toate bugetele. Cât costă o vacanţă la mare sau la munte
Destinații de Paște pentru toate bugetele. Cât costă o vacanţă la mare sau la munte Observator
Beneficiile consumului de soia. Cum îți poate sprijini starea de sănătate
Beneficiile consumului de soia. Cum îți poate sprijini starea de sănătate MediCOOL
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
5 moduri de a încuraja relațiile de familie
5 moduri de a încuraja relațiile de familie DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Console de gaming care acum valorează o avere. Ce dispozitiv se vinde cu mii de dolari
Console de gaming care acum valorează o avere. Ce dispozitiv se vinde cu mii de dolari UseIT
Salată de ouă fierte cu leurdă și brânză, pentru gustări delicioase de primăvară
Salată de ouă fierte cu leurdă și brânză, pentru gustări delicioase de primăvară Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x