Haţegan a dictat un penalty în meciul Borussia - Barcelona, scor 0-0, Reus a ratat. Campioana Europei, Liverpool, a debutat cu o înfrângere, la Napoli

FC Barcelona a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat în deplasare, marţi, cu Borussia Dortmund, în etapa I a Grupei F a Ligii Campionilor. Partida a fost arbitrată bine de o brigadă din România, condusă de Ovidiu Haţegan.

Centralul a dictat un penalty în minutul 55, pentru un fault al lui Semedo asupra lui Sancho. Jucătorul Barcelonei a fost sancţionat cu cartonaş galben. Ter Stegen a apărat lovitura de la 11 metri executată de Reus, în minutul 57.

Messi a intrat pe teren în minutul 59, în locul lui Ansu Fati, argentinianul fiind la primele minute jucate în acest sezon.

Într-un alt meci, Napoli a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Liverpool, deţinătoarea trofeului, în Grupa E.

Rezultatele înregistrate, marţi, sunt următoarele:

Grupa E

Napoli - Liverpool, scor 2-0 (0-0);

Au marcat: Mertens '82 (p) Llorente '90+2.

Salzburg - Genk, scor 6-2 (5-1);

Au marcat: Haland '2, '34, '45, Hwang Hee-Chan '36, Szoboszlai '45+2, Ulmer '66 / Lucumi '40, Samata '52.

- La Genk, Ianis Hagi nu a fost nici rezervă.

Grupa F

Borussia Dortmund - FC Barcelona, scor 0-0;

Inter Milano - Slavia Praga, scor 1-1 (0-0);

Au marcat: Barella '90+2 / Olayinka '63.

Grupa G

Benfica Lisabona - RB Leipzig, scor 1-2 (0-0);

Au marcat: Seferovic '84 / Timo Werner '69, '79.

Olympique Lyon - Zenit Sankt Petersburg, scor 1-1 (0-1);

Au marcat: Depay '51 (p) / Serdar '41.

Grupa H

Chelsea Londra - Valencia 0-1 (0-0);

A marcat: Rodrigo '75.

Ajax Amsterdam - Lille, scor 3-0 (1-0).

Au marcat: Promes '18, Alvarez '50, Tagliafico '62.

- la Ajax, Răzvan Marin a rămas pe banca de rezerve.

Un jurnalist italian, concediat după ce a făcut comentarii rasiste la adresa fotbaliştilor Lukaku şi Zapata... Roger Federer şi Juan Martin Del Potro vor disputa un meci demonstrativ la Buenos Aires...