Mihaela Cambei, un nou record european, după evoluţia la Campionatele Europene de haltere. Competiția se vede în AntenaPLAY

Mihaela Cambei a stabilit un nou record european, după evoluţia magnifică la Campionatele Europene de haltere, competiţie care este transmisă exclusiv în AntenaPLAY.

imagine cu Mihaela Cambei ridicand greutati
Mihaela Cambei a stabilit un nou record european, după evoluţia magnifică la Campionatele Europene de haltere, competiţie care este transmisă exclusiv în AntenaPLAY | Profimedia

Sportiva română Mihaela Valentina Cambei a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Sofia, luni, în cadrul categoriei 49 kg, ocazie cu care a stabilit şi a stabilit un nou record european la total. Competiția care se desfășoară în perioada 12 -20 februarie 2024 la Sofia este transmisă exclusiv în AntenaPLAY.

Mihaela Cambei, nou record european, după evoluţia la Campionatele Europene de haltere 2024

Cambei s-a impus la stilul smuls cu 90 de kg, după ce a ratat ultima încercare, la 93 kg. La aruncat, Cambei a câştigat cu 109 kg, nou record european U23. Halterofila de la CSM Oneşti a cucerit aurul şi la total, cu 199 kg, ceea ce reprezintă un nou record european la seniori.

„Imnul Romaniei a rasunat in Arena Sofia, dupa o evolutie extraordinara a Mihaelei CAMBEI❗️ Sportiva noastra a castigat 3 medalii de aur si a stabilit un nou record european de Seniori si U23 la totalul olimpic cu 199 Kg si inca un record european la stilul aruncat la U23❗️ La smuls, Mihaela a incheiat cu 90 Kg, in timp ce, la stilul aruncat, si-a terminat evolutia cu 109 Kg”, a scris Federaţia Română de Haltere.

Tot la 49 kg, Adriana Cosmina Pană (CSM Bacău) a ocupat locul 12 la smuls, cu 67 kg, după ce a ratat două încercări (prima la 67, a doua la 71). La aruncat, Pană a fost a 10-a, cu 86 kg, ratând ultima tentativă, la 89 kg. Românca a încheiat pe 10 la total, cu 153 kg.

La cat. 45 kg, Ioana Mădălina Miron (CSA Steaua) a obţinut o medalie de bronz la aruncat, cu 85 kg. La smuls, Miron a fost a şasea, cu 65 kg, ratând o încercare la 68 kg. Miron s-a clasat pe patru la total, cu 150 kg.

Bianca Daniela Dumitrescu (CS Farul Constanţa) a ocupat locul 7 la cat. 45 kg, cu 64 kg, după ce a ratat ultima încercare, la 68 kg. La aruncat, Dumitrescu s-a clasat pe 10, cu 75 kg, ratând tentativele la 80 şi 82 kg. La total, Dumitrescu s-a clasat pe locul 9, cu 139 kg.

Europenele de la Sofia sunt criteriu de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris. România participă cu 13 sportivi la Europenele din Bulgaria.

La Campionatele Europenele de la Erevan din 2023, România a câştigat 14 medalii, 9 de aur, trei obţinute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg), trei de Andreea Cotruţa (cat. 55 kg), iar trei câştigate de Loredana Toma (cat. 71 kg), trei de argint, dintre care două câştigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat), şi două de bronz, câştigate de Iancu la cat. 55 kg (smuls şi total).

Programul complet al românilor la Campionatele Europene de haltere 2024. Competiția este exclusiv în AntenaPLAY... Filme și seriale romantice. AntenaPLAY sărbătorește Valentine's Day toată luna februarie cu producții de care te îndrăgo...