Brazilia-Croația (3-1). Disputa economică va continua: cine câștigă duelul?

Meciul Brazilia – Croația a marcat debutul Campionatului Mondial de Fotbal, una dintre cele mai importante competiții de fotbal la nivel global, eveniment care se desfășoară o dată la patru ani. Daca pe teren lucrurile au fost echilibrate, ba chiar Croația a condus în prima repriză, în termeni economici diferențele sunt uriașe.

Brazilia a învins pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), naționala Croației. Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti și Oscar '90+1, în timp ce croații au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.

Brazilia, gazda de anul acesta a Campionatului Mondial de Fotbal, este una dintre cele mai mari puteri economice ale lumii. Brazilia face totodata parte și din BRIC, acronim dat principalelor țări aflate în plină dezvoltare, iar acest lucru spune de la sine nivelul și diferența la care se află statul sud american.