Halep încheie cu emoții și în suferință primul meci de la Australian Open: victorie cu Aiava, scor 7-6, 6-1, dar o accidentare urâtă

Meci extrem de dificil pentru Simona Halep în turul I de la Australian Open. După ce a defilat în China, liderul WTA a avut probleme uriașe în duelul cu puștoaica de 17 ani din Australia, Destanee Aiava. Liderul WTA s-a impus cu scorul de 7-6 (5), 6-1, în urma unui meci în care, pe lângă Aiava, Halep a înfruntat și o urâtă accidentare în setul secund.

UPDATE: Simona Halep, prima reacție după victoria cu Aiava. Ce spune de accidentare

Nu am început bine meciul, dar am luptat. Mi-am spus că trebuie să cred în mine. M-am accidentat, am fost speriată. Sunt foarte îngrijorată, pentru că e glezna, acolo unde am avut multe accidentări în trecut. Am nevoie de o recuperare până la următorul meci. Sper să fie totul bine și să pot juca, a spus Halep pentru Eurosport.

Meciul Halep - Aiava a avut un prim set presărat cu nu mai puțin de 6 break-uri. Deși a jucat cu liderul mondial, Aiava, locul 193 WTA, nu a avut emoții și a condus în primul act cu 5-2, având și două mingi de a închide setul. Simona a arătat însă de ce este lider și a împins meciul în prelungiri. În tie-break, Halep s-a impus cu 7-5, după 75 de minute de joc.

Setul secund a început dureros pentru Simona Halep, dar nu din cauza rivalei, ci din cauza unei accidentări foarte urâte. La 1-0 pentru ea, Halep a călcat greșit și a căzut. Simona a acuzat probleme la glezna stângă și a cerut intervenția medicului. Din fericire, Halep a revenit pe teren și, paradoxal, a jucat mult mai bine decât în primul set. Cu un joc mult mai sigur, Simona s-a impus cu 6-1.

Pentru Simona Halep urmează un meci mult mai dificil în turul secund, cu canadianca Eugenie Bouchard, cea care a arătat o formă bună în meciul cu Oceane Dodin din primul tur. A fost o victorie 6-3, 7-6 pentru fosta finalistă de la Wimbledon.

Tot azi, Sorana Cîrstea, locul 36 WTA, s-a calificat greu în turul II la Australian Open, după un meci de două ore cu Zarina Diyas, locul 60 WTA, scor 5-7, 6-4, 6-3. În turul doi, Cîrstea se va duela cu cehoaica Lucie Safarova, a 29-a favorită a turneului.

Lumea îl plânge pe marele pilot! Formula 1 este în doliu, după ce Dan Gurley a murit în urma unei pneumonii... Revenire spectaculoasă la FCSB! Un fost triplu campion al României, din nou ”stelist”. Ce spune istoria despre ”ciorbele...