Articole despre schumacher

F1 - Calificari pe ploaie la Silverstone: Pole pentru Alonso, Schumi pe 3

Fernando Alonso (Ferrari) a obtinut prima pozitie pe grila de start a Mareului Premiu al Marii Britanii, a 9-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, dupa reluarea calificarilor intrerupte aproape o ora si jumatate din cauza ploii torentiale, ce a transformat circuitul de la Silverstone intr-un adevarat lac. Mark Webber (Red Bull) s-a clasat al doilea, iar de pe trei ia startul septuplul campion Michael Schumacher (Mercedes), supranumit in anii sai de glorie "regele ploii".

Sambata, 07.07.2012, 19:39
F1, MP Monaco: Din nou Vettel

Dupa o cursa de cosmar, cu accidente si multiple abandonuri, Sebastian Vettel a reusit sa se impuna la Monte Carlo. Pe doi s-a clasat Fernando Alonso iar ultima treapta a podiumului i-a revenit lui Jenson Button.

Duminica, 29.05.2011, 00:00
F1, MP Monaco: Vettel si Alonso, cei mai rapizi in antrenamente

Campionul mondial en titre, Sebastian Vettel, a fost cel mai rapid pilot in prima sesiune de antrenamente de la Monaco. In cea de-a doua insa, Fernando Alonso i-a dat replica, germanul terminand pe cinci.

Joi, 26.05.2011, 00:00
Michael Schumacher, in afara topului 50 al celor mai buni piloti din 2010

Michael Schumcher nu a fost inclus in top 50 al celor mai buni piloti ai anului 2010, clasament realizat de celebra revista britanica, Autosport. Septuplul campion mondial nu a avut un sezon stralucit la revenirea sa in Formula 1, fiind eclipsat de mai tanarul sau coechipier, Nico Rosberg, aflat pe locul 12 al topului. Cel mai bun pilot al anului a fost ales campionul F1, Sebastian Vettel, urmat de britanicul Lewis Hamilton.

Miercuri, 22.12.2010, 00:00
F1: Red Bull a castigat titlul mondial la constructori

Dubla spectaculoasa la Interlagos! Sebastian Vettel s-a impus fara drept de apel in MP al Braziliei, iar coechipierul sau, Mark Webber, l-a urmat fara probleme, echipa Red Bull castigand astfel titlul mondial la constructori cu o cursa inainte de finalul sezonului. Cea de-a treia treapta apodiumului i-a revenit lui Fernando Alonso.

Duminica, 07.11.2010, 00:00
F1/ Surpriza la Interlagos: Hulkenberg, in Pole!

Soc in calificarile pentru MP al Braziliei! Debutantul Nico Hulkenberg, in varsta de 25 de ani, a reusit sa-si plaseze Williams-ul Cosworth pe prima pozitie a grilei de start de la Interlagos, in fata lui Sebastian Vettel si Mark Webber.

Sambata, 06.11.2010, 00:00
F1: VEZI calendarul Formula 1 2011!

Federatia Internationala de Automobilism a confirmat miercuri calendarul Campionatului Mondial de Formula 1, editia 2011, care va cuprinde 20 de curse.

Miercuri, 03.11.2010, 00:00
F1: Michael Schumacher, amenintat ca va fi dat afara de la Mercedes

Echipa de Formula 1 Mercedes i-a dat un ultimatum pilotului german Michael Schumacher, caruia, in cazul in care va avea sezonul 2011 la fel de dezamagitor ca 2010, ar urma sa i se rezilieze contractul cu un an inainte de termen, sustine cotidianul Bild, citat de Mediafax.

Joi, 07.10.2010, 00:00
Ferrari a triumfat  pe circuitul de casa de la Monza prin Alonso

Ferrari a triumfat pe circuitul de casa de la Monza prin Alonso

Fernando Alonso a castigat Marele Premiu de Formula 1 de la Monza, urmat de Button si de Massa. Schumacher a terminat pe locul 9.

Duminica, 12.09.2010, 00:00
Hamilton a castigat in Belgia

Britanicul Lewis Hamilton a castigat marele premiu de Formula 1 al Belgiei. Pe o pista. cand uda, cand uscata, pilotul de la McLaren, a fost la un pas de abandon in turul 35, dar a avut noroc si a revenit pe circuit. Intr-un final incins Hamilton a...

Luni, 30.08.2010, 09:00
MP al Belgiei/ Mark Webber va pleca din pole position

Mark Webber a obtinut al 12-lea pole position al sezonului pentru Red Bull si va pleca din fata lui Lewis Hamilton si Robert Kubica in Marele Premiu al Belgiei. Pilotul de la Red Bull a inregistrat cel mai bun timp in calificari (1:45.778), intr-o sesiune in care si ploaia a avut un cuvant de spus.

Sambata, 28.08.2010, 00:00
F1/ Mercedes GP a renuntat la recurs dupa penalizarea lui Michael Schumacher

Mercedes GP a renuntat la ideea de a face recurs la hotararea stewarzilor de la MP Monaco de a-l penaliza pe Michael Schumacher pentru o manevra ilegala de depasire in finalul cursei. Desi pilotul german a ramas fara puncte dupa cursa de la Monte Carlo, Mercedes GP marturiseste intr-un cominicat ca se multumeste cu ideea ca FIA a "recunoascut motivele interpretarii" lor.

Marti, 18.05.2010, 00:00
VIDEO / F1, MP Monaco - Fa un tur la volanul unui monopost virtual!

Poate Ferrari sa castige din nou la Montecarlo, dupa noua ani? Timpul excelent obtinut de Fernando Alonso in primele antrenamente libere spune ca da. Dar cicuitul stradal din Principat este extrem de solicitant atat pentru piloti, cat si pentru masini. Si, se stie, depasirile sunt aproape imposibile!

Joi, 13.05.2010, 00:00
F1, MP al Spaniei / Duelul campionilor

Mark Webber a castigat detasat la Montmelo, dupa ce a plecat din pole position. Spaniolul Fernando Alonso s-a clasat pe doi, ridicand tribunele in picioare, in urma abandonului lui Hamilton. Iar in ciuda problemelor tehnice, Sebastian Vettel a completat podiumul. Sarea si piperul cursei a fost constituit insa de duelul "roata la roata" intre septuplul campion mondial, Michael Shumacher, si campionul en titre, Jenson Button. Lupta a fost castigata de Shumi, care s-a clasat al patrulea.

Duminica, 09.05.2010, 00:00
F1, MP al Spaniei / Linie Red Bull

Red Bull a castigat prima linie a grilei de start de la Barcelona. De data aceasta insa, cei doi piloti au facut rocada fata de MP al Chinei. Webber e in pole si Vettel, pe doi. Hamilton completeaza "podiumul" iar Schumi porneste de pe pozitia a sasea.

Sambata, 08.05.2010, 00:00
Schumi la munca, Alonso pe partie

Michael Schumacher si-a prezentat bolidul cu care va ataca titlul mondial la Formula 1. Pe circuitul de la Jerez, Schumi a facut primele teste cu noua masina. Asta in timp ce fostii colegi si viitori adversari, pilotii de la Ferrari, se distrau pe...

Miercuri, 13.01.2010, 21:18