Antena Căutare

UPDATE! Traian Basescu isi "face bagajele" pentru intoarcerea la Cotroceni: Decizia CCR a fost citita in Parlament

Hotararea Curtii Constitutionale, referitoare la referendumul de demitere a presedintelui suspendat, a fost citita in Parlament, in prezenta a 238 senatori si deputati. Decizia trebuie publicata in Monitorul Oficial, dupa care Traian Basescu se poate intoarce la Palatul Cotroceni. Administratia Prezidentiala a anuntat deja ca presedintele interimar Crin Antonescu a semnat decretele pentru eliberarea din functie a tuturor consilierilor sai. Astfel, Antonescu i-a dat afara pe Vasile Enache, Gheorghe Rotaru, Daniel Barbu, Maria-Cristina Manda, Radu Zlati si pe Victor Voicu, precum si pe consilierul de stat Nicoleta Nicolae-Ioana.

UPDATE 22:34 Hotararea CCR privind referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu a fost publicata in Monitrul Oficial.

UPDATE 17:45 Sedinta Parlamentului s-a incheiat. Dupa ce decizia Curtii Constitutionale va fi publicata in Monitorul Oficial, Traian Basescu se va putea intoarce la Cotroceni.

UPDATE
17.34 Calin Popescu Tariceanu a declarat ca parlamentarii PSD au decis sa paraseasca sala, in semn de protest fata de decizia Curtii Constitutionale.

UPDATE 17.30 Judecatorul Stefan Minea a inceput sa citeasca hotararea CC in plenul Parlamentului. La momentul in care Minea a inceput sa citeasca hotararea, parlamentarii USL au iesit din sala

UPDATE 17.26 Ioan Ghise a cerut amanarea dezbaterilor in cadrul sedintei Parlamentului, insa majoritatea voturilor au fost impotriva.

UPDATE 17.11 Sedinta Camerei Deputatilor si Senatului in care trebuie citita decizia CCR privind referendumul a fost reluata, luni, dupa pauza de consultari ceruta de viceliderul deputatilor PNL Eugen Nicolaescu.

UPDATE 16.35: Circa 20 de parlamentari PSD ar putea participa la sedinta, asigurand cvorumul, potrivit unor surse

UPDATE 15.50: Sedinta de plen a fost amanata pentru ora 16:00. In sala sunt prezenti 190 de parlamentari din partea PDL, UNPR si UDMR, cvorumul necesar pentru sedinta fiind de 217 parlamentari

UPDATE 15.45: Eugen Nicolaescu, lider al PNL, a declarat ca liberalii au decis, cu majoritate de voturi, sa nu participe la sedinta de astazi a Parlamentului. Unul dintre motivele pentru care boicoteaza sedinta este faptul ca, "la CCR exista documente care au fost trimise si care pot schimba soarta deciziei privind rezultatul referendumului", a explicat Nicolaescu.

Articolul continuă după reclamă

UPDATE 15.25: Surse parlamentare afirma ca deputatii si senatorii PSD boicoteaza si ei sedinta

UPDATE 15.20: Kelemen Hunor, presedintele UDMR: "O prelungire, o tergiversare a acestei situatii nu ajuta pe nimeni. De aceea, noi vom fi prezenti in sala"

UPDATE 14.45: PNL ar putea boicota sedinta Parlamentului in care se va citi decizia CCR privind invalidarea referendumului

UPDATE 14.15: Ion Iliescu: Parlamentul ar trebui sa corecteze decizia CCR privind referendumul. Romanii de peste hotare "nu sunt interesati de asemenea chestiuni"

In plenul reunit in sedinta extraordinara pentru citirea deciziei CCR privind referendumul, este de asteptat ca parlamentarii sa aiba interventii. Una dintre acestea ar putea apartine senatorului liberal Ioan Ghise, care a declarat ca a pregatit proiecte de hotarare ce vizeaza ca Parlamentul sa decida valabilitatea referendumului de demitere a presedintelui Traian Basescu. Ghise ar urma sa prezinte aceste propuneri si in partid, la sedinta de luni a grupurilor parlamentare ale PNL, potrivit Mediafax. Astfel, Ghise sustine ca Parlamentul poate decide ca este aplicabil articolul 10 din legea referendumului, care spune ca demiterea presedintelui Romaniei se face cu majoritatea voturilor valabil exprimate ale celor care s-au prezentat la vot, fara a mai exista obligativitatea cvorumului de prezenta la vot.

Totusi, presedintele PSD, premierul Victor Ponta, declara ca parlamentarii USL nu vor intarzia si nici nu vor boicota citirea deciziei Curtii Constitutionale de invalidare a referendumului in plenul celor doua Camere si nici nu vor invoca existenta cvorumului de plen, desi formal cvorumul este obligatoriu.

La finalul sedintei de plen, presedintii celor doua Camere vor trimite catre Monitorul Oficial hotararea Curtii Constitutionale. Imediat dupa publicarea in Monitor, Traian Basescu se intoarce la Cotroceni si isi reintra in drepturi. Crin Antonescu isi incheie interimatul si se intoarce in postul de presedinte al Senatului.

Foto: Intactimages

Citeste si:

Basescu revine la Cotroceni. Hotararea CCR privind referendumul a fost publicata in Monitorul Oficial

Certificat de hadicap cu INCAPACITATE DE MUNCA si venit de 30.000 de lei pentru Augustin Zegrean, presedintele CCR... Ion Iliescu: Parlamentul ar trebui sa corecteze decizia CCR privind referendumul. Romanii de peste hotare "nu sunt ...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de socializare
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de...
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European:
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European: "Vreau să..."
Cât de mult a crescut Berat Rüzgar Özkan, micuțul din Moștenirea. Cum arată astăzi
Cât de mult a crescut Berat Rüzgar Özkan, micuțul din Moștenirea. Cum arată astăzi Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Cine este românca prezentă pe scenă lângă Trump la finala Mondialului: „Când a venit la mine Yamal… am leșinat!”
Cine este românca prezentă pe scenă lângă Trump la finala Mondialului: „Când a venit la mine Yamal… am... AntenaSport
Brigitte Macron, decizie radicală după ce femeile care au susținut că ea s-a născut bărbat au fost achitate. Ce hotărâre a luat Prima Doamnă a Franței
Brigitte Macron, decizie radicală după ce femeile care au susținut că ea s-a născut bărbat au fost achitate. Ce... Elle
Cătălin Crișan și Camelia s-au despărțit din nou! Artistul a făcut anunțul în urmă cu puțin timp: „Sper să nu mă întrebați de ce”
Cătălin Crișan și Camelia s-au despărțit din nou! Artistul a făcut anunțul în urmă cu puțin timp: „Sper... Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
Un moldovean care muncea în Italia doar de o zi a fost lăsat să moară pe şantier de 6 români. Aceștia riscă acum închisoarea
Un moldovean care muncea în Italia doar de o zi a fost lăsat să moară pe şantier de 6 români. Aceștia riscă... Antena3.ro
Compania Apple a fost dată în judecată de către utilizatori. De ce e acuzată
Compania Apple a fost dată în judecată de către utilizatori. De ce e acuzată useit
PNL vrea sesiune parlamentară extraordinară pentru legile PNRR! ”România nu își permite să piardă miliarde de euro!”
PNL vrea sesiune parlamentară extraordinară pentru legile PNRR! ”România nu își permite să piardă miliarde... BZI
Vom avea apă după program: curge în ianuarie și februarie, se oprește din august până în noiembrie
Vom avea apă după program: curge în ianuarie și februarie, se oprește din august până în noiembrie Jurnalul
Connect-R, despre relația cu Misha după divorț: „Nu putea să aibă o mamă mai bună!”
Connect-R, despre relația cu Misha după divorț: „Nu putea să aibă o mamă mai bună!” Kudika
Profetul Apocalipsei, previziune cutremuratoare pentru final de an. Ce se va intampla cu LUMEA e TERIBIL
Profetul Apocalipsei, previziune cutremuratoare pentru final de an. Ce se va intampla cu LUMEA e TERIBIL Redactia.ro
Comoara veche de 1.700 de ani scoasă la iveală de seceta de pe Dunăre, între România şi Bulgaria. Imagini rare
Comoara veche de 1.700 de ani scoasă la iveală de seceta de pe Dunăre, între România şi Bulgaria. Imagini rare Observator
Cauze ascunse ale oboselii cronice în rândul persoanelor cu joburi sedentare la birou
Cauze ascunse ale oboselii cronice în rândul persoanelor cu joburi sedentare la birou MediCOOL
Fursecuri cu lămâie și afine, ideale ca desert simplu de vară
Fursecuri cu lămâie și afine, ideale ca desert simplu de vară HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Jocuri PlayStation Plus din august 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din august 2026. Ce titluri vor fi disponibile UseIT
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x