AC Milan - AS Roma 2-1

In ultimul meci contand pentru etapa a 8-a din Serie A, AC Milan a invins pe teren propriu pe AS Roma (romanul Bogdan Lobont a fost doar rezerva) cu scorul de 2-1.

A fost un meci dominat de jucatorii antrenati de Claudio Ranieri, insa arbitrul a influentat in mare masura soarta partidei prin acordarea unui penalty inexistent la un presupus fault al lui Burdisso asupra lui Nesta.

Romanii au inceput mai bine meciul si au deschis scorul in minutul 2, atunci cand Menez a profitat de o greseala imensa a fundasului brazilian Thiago Silva. Jucatorii din capitala Italiei puteau sa rezolve meciul inca din prima repriza, insa Vucinic si De Rossi au ratat doua ocazii monumentale. Singura ocazie importanta a Milanului in prima repriza a fost o bara a lui Seedorf.

In repriza secunda Leonardo il introduce pe Pippo Inzaghi in locul lui Abate, care s-a accidentat, si fata Milanului se schimba. Chiar in primul minut al reprizei secunde batranul atacant al rossonerilor a avut o mare ocazie, dupa ce un fundas al Romei a scos de pe linia portii mingea trimisa de el cu capul.

Egalarea vine in minutul 56, prin Ronaldinho, care a inscris din lovitura de la 11 metri, la un presupus fault al lui Burdisso asupra lui Nesta in suparfata careului de sase metri. Reluarile arata ca fundasul Milanului a fortat caderea in careul Romei fara sa fie atins de nimeni.

Victoria Milanului a fost adusa de brazilianul Pato care a primit o pasa exceptionala de la Ronaldinho de la mijlocului terenului si dupa ce l-a driblat si pe portarul Doni a marcat in poarta goala.

Din minutul 81, AC Milan a jucat in inferioritate numerica, Ambrosini fiind eliminat de pe teren dupa ce a primit doua cartonase galbene.

AC Milan - AS Roma s-a terminat 1-1 si antrenorul Milanului, Leonardo, poate rasufla linistit. Echipa sa a revenit la victorie dupa aproape o luna de pauza(ultimul succes in campionat s-a inregistrat pe 20 septembrie, 1-0 cu Bologna pe teren propriu).

Serie A, etapa VIII, rezultate complete:

Ronaldinho (57), Pato (67), respectiv Menez (3)

Livorno - Palermo 1-2
Danielvicius (54), respectiv Miccoli )56), Balzaretti (81)

Parma - Siena 1-0
Bojinov (7)

Lazio Roma - Sampdoria Genova 1-1
Matuzalem (42), respectiv, Pazzini (40)

Napoli - Bologna 2-1
Quagliarella (72), Maggio (90+1), respectiv, Adailton (15)

Chievo Verona - Bari 1-2
Bogdani (82), respectiv, Almiron (3), Ranocchia (65)

Udinese - Atalanta Bergamo 1-3
Lodi (8), respectiv, Tiribocchi (4), Valdes (69), De Ascentis (73)

Catania - Cagliari 2-1
Ricchiuti (37), Martinez Barrios (88), respectiv, Dessena (44)

Au avut loc sambata:

Juventus - Fiorentina 1-1
Amauri (19), respectiv, Vargas (5)

Genoa - Inter Milano 0-5
Cambiasso (6), Balotelli (31), Stankovic (45+4), Vieira (66), Maicon (71)
Cristian Bud, din ianuarie 2010 la CFR Cluj... Glasgow Rangers - Unirea Urziceni 1-4!...