Antrenorul dinamovist, salvat de intervenția promptă a medicilor: "Eugen Neagoe putea fi mort în acest moment!"

Antrenorul echipei Dinamo este stabil după ce medicii l-au îngrijit la Spitalul Floreasca. Eugen Neagoe a făcut infarct în timpul partidei cu Craiova si doar interventia prompta a medicilor de pe Ambulanta a evitat o noua tragedie in fotbalul romanesc.

Imediat dupa ce si-a revenit si a devenit constient, Neagoe s-a interesat in primul rand de soarta echipei. "Cat e scorul?", au fost primele cuvinte ale lui Neagoe, potrivit Gazetei Sporturilor, citată de Antena 3. La insistentele familiei, Neagoe va sta o perioadă departe de teren.

Formaţia Universitatea Craiova a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Dinamo, într-un meci din etapa a doua a Ligii I. Golurile au fost marcate de Bărbuţ ’35 şi Roman ’66.

În minutul 25, partida a fost întreruptă după ce tehnicianului dinamovist Eugen Neagoe i s-a făcut rău pe bancă. Neagoe a primit îngrijiri câteva minute, iar după aproximativ un sfert de oră a fost dus cu ambulanţa la spital şi jocul s-a reluat.

În imaginile difuzate pe tv s-a putut vedea cum lui Neagoe i s-a făcut rău, a început să respire sacadat, medicul Liviu Bătineanu i-a dat o sticlă de apă cu vitamine, i-a luat pulsul, iar apoi tehnicianul şi-a dat jos sacoul, ochelarii şi a început să tremure, moment în care a fost chemată salvarea. El a fost stabilizat mai întâi pe teren, iar apoi în ambulanţă medicii au folosit defribilatorul.

John Isner a câştigat turneul de tenis de la Newport, Dusan Lajovici s-a impus la Umag... Daniel Cristian Martin s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba de 100 metri spate...