Bistrita - lider in Vest, Viitorul Constanta doar remiza cu Buzaul. Vezi toate rezultatele din Liga secunda

Etapa a cincea a Ligii a doua a relansat lupta pentru promovare in cele doua serii, dupa un debut in care favoritele pareau sa se desprinda.

Seria Vest a debutat vineri la Arad cu meciul dintre UTA si ALRO Slatina, incheiat nedecis, 0-0. Desi se anunta drept o candidata la promovare, echipa de pe malul Oltului se zbate in subsolul clasamentului.

Derby-ul etapei s-a jucat la Pitesti, acolo unde Bistrita s-a impus in fata Argesului si a urcat in fotoliul de lider, de unde nu a reusit sa o indeparteze nici Timisoara (care a remizat 1-1 la Alba Iulia cu Unirea din localitate) si nici Gaz Metan Severin (0-0 acasa cu FC Olt). Intr-un meci desfasurat duminica, FC Bihor a invins Baia Mare pe stadionul Viorel Mateianu, prin golul reusit de Sorian din lovitura libera.

FC Maramures Universitar Baia Mare - FC Bihor 0-1

Clasamentul este condus de Gloria Bistrita, Poli Timisoara si Gaz Metan Severin, toate cu cate 11 puncte.

In seria Est, liderul Viitorul Constanta nu a reusit vineri decat un egal acasa cu Buzau, iar de acest pas gresit a profitat Iasi-ul lui Ionut Popa care a batut pe Callatis Mangalia si s-a apropiat la un punct de echipa lui Hagi. Cel mai spectaculos meci s-a desfasurat la Botosani, acolo unde Farul Constanta a reusit un 4-4 marcand in minutele de prelungire.

FC Botosani - Farul Constanta 4-4

In clasament, pe primul loc se afla Viitorul Constanta cu 11 puncte, urmata de CSMS Iasi si Dinamo Bucuresti cu 10.

Dinamo - Rapid 0-0 / Mingea e patrata... Maradona, acuzat ca ar fi primit mita pentru a convoca anumiti jucatori la nationala...