CFR Cluj - Manchester United 1-2/ Ardelenii, invinsi de "dubla" lui Van Persie

CFR Cluj a fost invinsa pe teren propriu de Manchester United, scor 1-2, intr-un meci contand pentru etapa a doua din cadrul grupelor Ligii Campionilor. Ardelenii au deschis scorul prin Kapetanos (14'), insa britanicii au intors insa rezultatul gratie "dublei" lui Robin Van Persie (29', 49')

Ardelenii au inceput neasteptat de bine disputa cu vicecampioana Angliei, reusind sa deschida scorul prin grecul Pantelis Kapetanos. In minutul 12, Sougou l-a depasit in viteza pe Evra a centrat in careu iar atacantul clujenilor a trimis la colutul lung fara nicio sansa pentru De Gea. Din nefericire pentru gazde, senegalezul s-a accidentat si de acolo totul s-a rupt pentru clujeni.

Greselile din aparare si lipsa de experienta si-a pus amprenta asupra evolutiei clujenilor care s-a vazut egalati in urma unei faze fixe. In minutul 29, Rooney a centrat dintr-o lovitura libera, iar Van Persie a inscris cu umarul peste un Felgueiras iesit dintre buturi.

"Diavolii rosii" au trecut in avantaj imediat dupa pauza, tot cuplul Rooney -Van Persie realizand si faza celui de-al doilea gol. Englezul a pasat, iar olandezul a inscris din voleu pe langa portarul ardelenilor. Dupa gol, United nu a mai fortat si s-a multumit cu cele trei puncte.

In urma acestui rezultat, Manchester United trece pe primul loc in clasamentul grupei H, cu sase puncte, in timp ce formatia clujeana coboara pe locul 2, cu trei puncte. In celalalt meci al grupei Braga s-a impus in deplasare cu Galatasaray, scor 2-0.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Sepsi - Aguirregaray (Nicoara '80), G. Muresan - Sougou (Luis Alberto '24), Bastos, Camora - Kapetanos (Bjelanovici '61). Antrenor: Ioan Andone.

Manchester United: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans (Wootton '79), Evra - Cleverly, Fletcher, Anderson, Rooney - Hernandez (Welbeck '83), Van Persie. Antrenor: Alex Ferguson.

Clasament

1. Manchester Utd 2 2 0 0 4:1 6
2. CFR Cluj 2 1 0 1 3:2 3
3. Braga 2 1 0 1 2:2 3
4. Galatasaray 2 0 0 2 0:4 0

Steaua si Dinamo, unite in suferinta. Helmuth Duckadam si Cornel Dinu impart salonul de la Floreasca... Liga Campionilor: BATE Borisov invinge pe Bayern Munchen. Il Luce remizeaza la Torino. Vezi rezultatele si clasamentele ...