CM 2010: Algeria - Slovenia 0-1/ Liderul surpriza

Slovenia a devenit surprinzator liderul Grupei C, dupa prima victorie din istorie la un Campionat Mondial, 1-0 cu Algeria. Singurul gol al partidei fost marcat de Koren, in minutul 79.

Repriza secunda a curs dupa acelasi scenariu, ambele echipe preferand sa nu riste si sa practice un joc de asteptare. Eliminarea lui Ghezzal din minutul 73, pentru doua galbene, avea sa schimbe scoarta partidei.

Cu un om in plus pe teren, slovenii au inceput sa atace mai insistent si capitanul Koren a reusit deschiderea scorului si cu largul concurs al portarului algerian.

Echipe de start:

Algeria: 16. Faouzi Chaouchi; 2. Majid Bougherra, 5. Rafik Halliche, 4. Antar Yahia, 3. Nadir Belhadj; 13. Karim Matmour (Saifi '81), 19. Hassan Yebda, 8. Medhi Lacen, 15. Karim Ziani; 21. Fouad Kadir (Guedioura '82), 11. Rafik Djebbour (Ghezzal '59) Antr. Rabah Saadane

Slovenia: 1. Samir Handanovic; 2. Miso Brecko, 4. Marko Suler, 5. Bostjan Cesar, 13. Bojan Jokic; 10. Valter Birsa (Pecnik '84), 8. Robert Koren, 18. Aleksandar Radosavljevic (Komac '87), 17. Andraz Kirm; 14. Zlatko Dedic (Ljubijankic '52), 11. Milivoje Novakovic. Antr. Matjaz Kek

Clasament Grupa C

1 Slovenia 1 1 0 0 1 - 0 3 pct.
2 Anglia 1 0 1 0 1 - 1 1
2 USA 1 0 1 0 1 - 1 1
4 Algeria 1 0 0 1 0 - 1 0

Halle/ Leyton Hewitt l-a invins in finala pe Roger Federer... Daniel Niculae a semnat pe trei sezoane cu AS Monaco...