VIDEO! Ekranas - Steaua 0-2/ Ros-albastrii sunt ca si calificati in grupele Europa League

Steaua se impune fara emotii in fata lituanienilor de la Ekranas si este in proportie de 99% in grupele Europa League! Golurile formatiei antrenate de Laurentiu Reghecampf au fost inscrise in urma unor faze fixe de Martinovic si Adi Popa.

"Ros-albastrii" au evoluat, in Lituania, pentru prima data pe un teren sintetic, cu o echipa alcatuita din mai multe rezerve. Adi Rocha si golgheterul Rusescu au fost lasati pe banca de Laurentiu Reghecampf.

Faptul ca suprafata de joc nu a fost una pe placut stelistilor s-a vazut in primele minute, prima mare ocazie a partidei a fost ratata de Ekranas. Gazdele au trecut pe langa gol in urma unei gafe de proportii a defensivei steliste.(foto: gsp.ro)

Stelistii au trecut treptat la conducerea jocului si Martinovici a marcat primul gol al Stelei, in minutul 37, cu o lovitura de cap excelenta.

In repriza secunda Laurentiu Reghecampf a trimis in teren cei mai importanti marcatori, Rocha si Rusescu, si rezultatele au venit imediat. Adrian Popa a marcat primul sau gol in tricoul Stelei, dupa ce a executat foarte bine o lovitura libera si a inchis tabela.

In urma acestui rezultat, Steaua are prima sansa de calificare in grupele Europa League, returul de saptamana viitoare fiind o simpla formalitate.

EKRANAS: Kauneckas - Tomkevicius, Samusiovas, Dedura, Urdinov - Kucys (Girdvainis '79), Andelkovic - Vertelis, Buinickij (Varnas '63), Luksa - Kymantas (Norvilas '76). Antrenor: Valdas Urbonas

STEAUA: Stanca - Georgievski, Martinovici, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu (Filip '53), Pintilii - Popa, Costea, Chipciu (Rusescu '56) - Nikolici (Adi Rocha '62). Antrenor: Laurentiu Reghecampf

DISPUTA EKRANAS - STEAUA A PUTUT FI URMARITA liveVIDEO-TEXT PE A1.ro!

Final de meci

De la margine se arata 4 minute de prelungire

min 86: Mare ocazie pentru Steaua! Rusescu trimite in careu la Costea, care ramane fata in fata cu portarul, dar trage direct in el cu dreptul.

min. 79: Norvilas si Kucys, ies Girdvainis si Kymantas.

min. 77: Adi Rocha scapa este servit perfect de Latovlevici in fata portii, dar mingea refuza sa intre in plasa.

GOOOL Steaua! 0-2, min 75: Adrian Popa marcheaza direct din lovitura libera.

min. 72: Filip trimite direct in zid din lovitura libera

min 65: Costea scapa singur pe partea dreapta, incearca pasa pentru Rocha, dar este blocat.

min. 63: Varnas intra in locul lui Buinickij

min. 62: Ultima schimbare la Steaua. Adi Rocha intra in locul lui Nikolic

min. 58: Latovlevici suteaza puternic de la mare distanta, iar mingea este respinsa greu de portarul lituanienilor.

min. 57: Rusescu intra in locul lui Chipciu

min. 52: Bourceanu este inlocuit de Filip

INFO: Dinamo este condusa pe teren propriu de Metalist, scor 0-1. Cleiton a deschis scorul in minutul 10.

A inceput repriza secunda!

Final de repriza

min. 45: Chipciu primeste in careu, intoarce pentru Adi Popa, dar sutul acestuia trece departe de poarta.

min. 39: Sutul lui Mihai Costea este respins greu in corner de goalkeeper-ul gazdelor

min. 37: Luksa primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Pintilii

GOOOL Steaua! 0-1, min 36: Martinovic deschide scorul printr-o lovitura de cap, in urma unei corner executat de Bourceanu

min. 31: Mihai Costea reia dintr-o foarfeca laterala centrarea lui Georgievski, dar mingea se duce pe langa poarta

min. 29: Bourceanu executa o lovitura libera de pe partea stanga, mingea ajunge la Nikolici, insa reluarea acestuia trece peste poarta

min. 17: Ocazie mare pentru gazde! Sutul unui jucator lituanian il loveste pe Martinovic in fata si Steaua scapa miraculos fara gol

min. 16: Mihai Costea trage de la marginea careului de 16 metri putin pe langa poarta adversa

Steaua domina inceputul de meci, insa nu reuseste sa-si creeze ocazii mari

min. 11:
Centrarea lui Adi Popa de pe dreapta este reluata cu capul peste poarta de Nikolic

min. 10: Latovlevici trage din careul mic paralel cu poarta gazdelor

min. 2: Sutul lui Nikolic este deviat si trece pe langa poarta

A inceput meciul!

S-a rupt cerul in Lituania » Stelistii au fost inspaimintati de furtuna! Cum va fi vremea la ora meciului... Dinamo si FC Vaslui au sanse minime de calificare in grupele Europa League...