Ghana - Australia 1-1 / Africanii sunt lideri

Ghana si Australia au incheiat sambata la egalitate partida directa din cadrul grupei D a Cupei Mondiale din Africa de Sud, 1-1.

Australia a deschis scorul repede, in minutul 11, in urma unei lovituri libere, cand Bresciano a sutat, Kingson a respins gresit mingea in fata, iar Holman a impins mingea de la cativa metri.

Africanii au egalat insa rapid, in minutul 26, atunci cand Gyan a transformat cu mare siguranta penaltiul dictat de centralul Roberto Rosetti.

Din minutul 24, australienii au jucat in 10 oameni, dupa ce Kewell a fost eliminat pentru hent in careu.

In acest moment, Ghana are 4 puncte, Serbia si Germania au cate 3 puncte, in timp ce Australia unul, soarta celor doua calificate in optimi urmand a se decide miercuri, cand vor avea loc meciurile Ghana - Germania si Australia - Serbia.

Anelka, exclus din nationala Frantei!... Incident la CM: Un fan englez a intrat in vestiarul Angliei!...