El e bărbatul care tot crește de la vârsta de 22 de ani. Înălțimea pe care o măsoară cel care a depășit unele case din cartier

Medicii de la un spital din nordul Ghanei i-au spus lui Sulemana Abdul Samed, în vârstă de 29 de ani, că tocmai a atins înălțimea de 2,89 m. Află din rândurile de mai jos despre ce este vorba și care e, da fapt, înălțimea tânărului despre care se crede că a bătut recordul mondial.

Ce este virusul Marburg, care face ravagii în Ghana. Care sunt simptomele virusului ce se transmite de la liliecii de fructe

Ghana a confirmat primele două cazuri de virusul mortal Marburg, o boală infecţioasă care face parte din aceeași familie cu virusul care provoacă Ebola, relatează BBC. Ce tratament îmbunătățește șansa de supraviețuire a pacientului infectat.

Cum a reușit un muncitor să infecteze peste 500 de oameni cu noul coronavirus?! Asta este adevărata putere a COVID-19: „Da, avem confirmarea oficială”

Un singur om a reușit să-și infecteze 533 de colegi de muncă: „Această fabrică a devenit cel mai mare focar de coronavirus din întreaga țară.”

Luni, 11.05.2020, 13:26
Avertisment către toată lumea de la dansatorii cu sicriul: „Staţi acasă sau o să dansaţi cu noi”. Cine sunt africanii care au creat valuri pe internet

Groparii dansatori din Africa de care ne-am amuzat toți în mediul online, dar și pe TV, au transmis un mesaj atipic odată cu relaxarea restricțiilor în mai multe țări.

Vineri, 08.05.2020, 13:42
Tunisia a învins Ghana la penalty-uri şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni

Tunisia a învins, luni, la Ismailia, după executarea loviturilor de departajare, reprezentativa Ghanei, calificându-se în sfertrile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni.

Marti, 09.07.2019, 11:09
Au ars de vii! Cel puțin 50 de morți și zeci de răniți, după ce două autobuze s-au ciocnit violent (FOTO)

Cel puţin 50 de oameni au murit arşi, după coliziunea a două autobuze, care apoi au luat foc! Cumplitul incident s-a petrecut în Ghana!

Vineri, 22.03.2019, 23:35
Doliu în lumea fotbalului. Abubakari Yakubu, fost coleg la Ajax cu Lobonț și Mitea, s-a stins din viață la vârsta de 35 de ani

O nouă tragedie a lovit lumea fotbalului. Internaționalul ghanez Abubakari Yakubu a încetat din viață marţi, la vârsta de 35 de ani.  ”Anunțăm cu tristețe dispariția dintre noi a fostului jucător din naționala...

Miercuri, 01.11.2017, 14:19
Special! Exemple de concedii de lux

Republica Dominicană ar putea fi destinaţia ideală pentru cei care îşi doresc să se bucure de servicii de lux în resort-uri all-inclusive. Sau, dacă vreţi aventură, aţi putea încerca circuitele turistice în Ghana. Un tur de neuitat în...

Miercuri, 14.10.2015, 20:19
Incendiu cu 150 de morți în Ghana

Au fost clipe de groază în Ghana, unde 150 de oameni au murit în urma unei explozii la o benzinărie. Potrivit autorităţilor locale, deflagraţia s-a produs într-un moment în care zeci de persoane se adăpostiseră de ploaie în perimetrul staţiei

Vineri, 05.06.2015, 13:36
O profesoară a băgat spaima în elevi! Uite ce pedepse aplică celor care nu și-au făcut tema! Tu ai avea curaj să mergi la ora ei? (VIDEO)

O profesoară a reușit să șocheze o lume întreagă atunci când s-a aflat ce metode șocante are atunci când vine vorba de pedepsit elevii.

Miercuri, 18.02.2015, 11:04
Ghana ramane fara antrenor

Goran Stefanovic si-a dat demisia din functia de selectioner al Stelelor Negre.

Luni, 19.03.2012, 00:00
Ghana - Mali 0-2 / Diabate aduce bronzul pentru echipa lui Giresse

Reprezentativa statului Mali a reusit sa se claseze pe a treia treapta a podiumului Cupei Africii pe Natiuni 2012, la o editie in care nu a putut conta pe vedetele Mahamadou Diarra, Mohamed Sissoko si Frederic Kanoute.

Sambata, 11.02.2012, 00:00
Pantru absenti pentru Ghana in meciul cu Mali

Dupa dezamagirea infrangerii din semifinala cu Zambia, Ghana va fi nevoita sa se descurce in finala mica fara capitanul ei, John Mensah, dar si fara Badu, Boye si Boateng.

Vineri, 10.02.2012, 00:00
Zambia - Ghana 1-0 / Gyan e blestemat

Jucatorul care a ratat penalty-ul in prelungirile meciului dintre Ghana si Uruguay din sferturile mondialului din 2010 a recidivat si in semifinala Cupei Africii pe Natiuni cu Zambia, trimitand echipa lui Herve Renard in finala.

Miercuri, 08.02.2012, 00:00
Ghana, in primele 4 echipe de la Cupa Africii pe Natiuni

"Stelele negre" au trecut de Tunisia cu 2-1 in ultimul sfert de finala si s-au calificat in careul de asi al competitiei desfasurate in Guineea Ecuatoriala si Gabon.

Duminica, 05.02.2012, 00:00
Saihi de la tunisieni: "Putem elimina Ghana"

Mijlocasul defensiv al lui Montpellier crede ca Tunisia poate elimina in sferturile Cupei Africi pe Natiuni superfavorita competitiei.

Vineri, 03.02.2012, 00:00
Mali si Ghana, in sferturile Cupei Africii pe Natiuni

Competitia desfasurata in Guineea Ecuatoriala si Gabon si-a ales miercuri ultimele sfert-finaliste.

Miercuri, 01.02.2012, 00:00
CAN 2012: Guinea face scor cu Bostwana. Ghana, ca si calificata in "sferturi"

Guinea a reusit scorul turneului la Cupa Africii, spulberand cu 6-1 nationala Botswanei si pastrandu-si sansele de a merge in sferturile de finala ale competitiei.

Duminica, 29.01.2012, 00:00
Ghana - Botswana 1-0 / Favorita confirma, dar sufera

In primul meci al grupei D, Ghana s-a impus la limita in fata Botswanei, dupa un joc modest.

Marti, 24.01.2012, 00:00
FOTO! Vezi cum arata cele mai TRAZNITE sicrie! Sunt personalizate!

Moartea este, in general, tratata cu seriozitate. Totusi, sicriele realizate in Ghana si in orasul britanic Nottingham demonstreaza ca umorul poate face ca aceste momente triste sa treaca mai usor.

Vineri, 13.01.2012, 00:00
S-au stabilit grupele pentru Cupa Africii pe Natiuni 2012. Adversari dificili pentru Ghana si Coasta de Fildes

Ghana si Coasta de Fildes, doua dintre favoritele la castigarea Cupei Africii pe Natiuni in 2012, s-ar putea chinui in faza grupelor, dupa ce tragerea la sorti de sambata nu le-a fost favorabila.

Luni, 31.10.2011, 00:00
WikiLeaks: Cetateni romani, implicati in trafic de droguri pe aeroportul international din Ghana

Mai multi cetateni romani au fost arestati pentru trafic de droguri, in cadrul unei operatiuni a Guvernului britanic, desfasurata la aeroportul international Accra din Ghana, potrivit unei note diplomatice americane publicate de WikiLeaks si citate de Guardian.

Miercuri, 15.12.2010, 00:00
Ciocolata: disparitie sau scumpire?

Dependentii de ciocolata ar putea sa inceapa sa-si faca provizii dupa ce vor afla ce sustin expertii despre produsul dulce. Astfel, este foarte posibil ca in urmatoarele decenii ciocolata sa devina la fel de scumpa ca si aurul, potrivit mai multor experti.

Marti, 09.11.2010, 00:00
Fenerbahce Istanbul a oferit 12 milioane de euro pentru Asamoah Gyan

Atacantul ghanez Asamoah Gyan de la Rennes ar putea ajunge la formatia turca Fenerbahce Istanbul, informeaza cotidianul francez L’Equipe. Conform presei din Hexagon, turcii ar fi oferit 12 milioane de euro pentru varful care a facut senzatie la Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Marti, 13.07.2010, 00:00
Ghanezul Asamoah Gyan a primit amenintari cu moartea pentru penalty-ul ratat cu Uruguay

Atacantul ghanez Asamoah Gyan, care a ratat o lovitura de la 11 metri in minutul 120 al partidei din sferturile de finala ale Cupei Mondiale, cu Uruguay, are probleme dupa intoarcerea in tara. Din cate se pare , jucatorul a inceput sa primeasca amenintari cu moartea, iar politia l-a pus deja sub protectie.

Joi, 08.07.2010, 00:00
Invinsii invingatori! Ghana si Paraguay

Eliminate in sferturi la mondiale, echipele Ghanei si Paraguayului au fost primite ca niste invingatoare.

Marti, 06.07.2010, 20:23
Uruguay - Ghana 5-3 (11 m) / Calificare trepidanta

Uruguay s-a calificat vineri seara in semifinalele Cupei Mondiale la fotbal dupa ce a trecut de Ghana, la penaltyuri, scor 5-3, dupa un meci marcat de un final incredibil, in care Ghana a ratat un penalty decisiv in minutul 120, la 1-1, ultimul minut al prelungirilor regulamentare, care putea sa-i duca pe africani in semifinale!

Vineri, 02.07.2010, 00:00
Cupa Mondiala/ Astazi incep optimile de finala: Uruguay- Coreea de Sud si SUA - Ghana

Astazi vor avea loc primele doua partide din cadrul optimilor de finala ale Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Sambata, 26.06.2010, 00:00
VIDEO Ghana - SUA 2-1/ Africanii se califica dupa prelungiri

Ghana se califica in sferturile de finala ale Cupei Mondiale dupa victoria in fata nationalei Statelor Unite, scor 2-1. Africanii au marcat golul victoriei in prelungiri, prin Gyan.

VIDEO Germania - Ghana 1-0/ Nemtii si africanii, brat la brat in "optimi"

Germania a invins Ghana in ultima partida a Grupei D, scor 1-0, rezultat care califica ambele echipe in optimile de finala ale Cupei Mondiale. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ozil, in minutul 60.

Miercuri, 23.06.2010, 00:00
Ghana - Australia 1-1 / Africanii sunt lideri

Ghana si Australia au incheiat sambata la egalitate partida directa din cadrul grupei D a Cupei Mondiale din Africa de Sud, 1-1.

Sambata, 19.06.2010, 00:00
VIDEO Germania spulbera Australia / Serbia, debut cu stangul

In cea de-a doua partida a grupei D, Germania a spulberat Australia, scor 4-0, confirmandu-si statutul de favorita la castigarea Cupei Mondiale. Nemtii au marcat cate doua goluri pe repriza, realizand totodata si cea mai mare diferenta de scor de la turneul final.

Duminica, 13.06.2010, 00:00
VIDEO Portugalia si Olanda, victorii convingatoare in meciuri amicale

Dupa remiza rusinoasa cu I-le Capului Verde, scor 0-0, Portugalia a trecut cu scorul de 3-1 de selectionata Camerunului, intr-o partida amicala in vederea pregatirii pentru Mondialul African. Golurile meciului au fost marcate de marcat Raul Meireles '32, '46 si Nani '81, respectiv Webo '69. Africanii au evoluat din minutul 33 cu un om mai putin pe teren, dupa ce Samuel Eto’a fost eliminat pentru doua cartonase galbene.

Miercuri, 02.06.2010, 00:00