Gloria Bistriţa - Ikast, în sferturile de finală ale Cupei EHF la handbal feminin

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa va evolua cu formaţia daneză Herning Ikast Handbold, în sferturile de finală ale Cupei EHF, potrivit tragerii la sorţi de marţi.

Manşa tur va avea loc la Bistriţa, în 4-5 aprilie, iar cea retur în Danemarca, o săptămână mai târziu.

În celelalte trei dispute din sferturi se vor duela Kastamonu – Siofok, Lada Togliati – Odense şi Podravka – Thuringer.

Tragerea la sorţi de marţi a determinat şi posibila adversară în semifinale pentru câştigătoarea dintre Gloria şi Ikast, urmând să întâlnească pe Podravka sau Thuringer.

Gloria Bistriţa s-a calificat, în premieră, în sferturile Cupei EHF, după ce a încheiat grupa C pe locul secund.

Formaţia bistriţeană a ajuns în grupa C a competiţiei, deşi a fost eliminată de Corona în turul al treilea, însă EHF a decis excluderea echipei braşovene în urma scandalului de dopaj din lot.

În grupa B a competiţiei, Măgura Cisnădie a încheiat pe ultimul loc, cu 0 puncte, şi implicit cu ratarea calificării în sferturile de finală.

România va evolua cu Italia în play-off-ul de menţinere în Grupa Mondială a Fed Cup... Patricia Maria Ţig a eliminat-o pe Yafan Wang şi s-a calificat în optimi la Hua Hin...