Liga Campionilor: Bayern Munchen se razbuna pe Inter/ Marseille - Manchester Utd 0-0

Miercuri seara au fost programate ultimele meciuri din prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor. Bayern Munchen a luat o optiune serioasa la calificare dupa victoria de pe San Siro, 1-0, in fata formatiei Inter Milano. Marseille si Manchester Utd au incheiat nedecis, scor 0-0.

Campionii Europei au inceput mai bine meciul si puteau deschide scorul inca din minutul 2, prin Ranocchia. Nemtii s-au trezit la jumatatea primei reprize si au replicat prin doua suturi periculoase trimise de Luis Gustav, iar apoi Ribery a trimis in transversala din centrarea lui Robben.

Inter a ratat o mare ocazie prin Cambiasso, care a sutat in portarul Kraft din 3 metri.

Prima repriza s-a incheiat cu o ratare de proportii a brazilianului Maicon, care a ratat de putin vinclul cu un sut din unghi.

In repriza secunda disputa a continuat in aceeasi nota spectaculoasa. Prima mare ocazie a venit in minutul 53, atunci cand Robben l-a pierdut pe drum pe Cristi Chivu si a sutat in bara portii lui Julio Cesar.

Inter a replicat imediat, prin Eto'o, sutul africanului fiind blocat de senzationalul portar Kraft. Pe recuperare, Cambiasso si-a batut joc de o noua oportunitate uriasa de a deschide scorul, sutand pe langa poarta goala.

Finalul de meci le-a apartinut gazdelor, care au ratat doua ocazii uriase prin Motta si Eto'o. Si cum in fotbal ratarile se razbuna, nemtii au dat lovitura de gratie in prelungiri, atunci cand Julio Cesar a respins in fata sutul lui Robben, iar Mario Gomez a recuperat si a inscris golul victoriei.

Echipe:

Inter: Julio Cesar - Maicon, Ranocchia (73 Kharja), Lucio, Chivu - Zanetti, Cambiasso, Thiago Motta - Sneijder, Stojkovic - Eto'o. Antrenor: Leonardo

Bayern: Kraft - Lahm, Tymoshchuk, Badstuber, Pranjic (38 Breno) - Schweinsteiger, Luiz Gustavo - Robben, Muller, Ribery - Gomez. Antrenor: Louis van Gaal

Olympique Marseille - Manchester United 0-0

In celalalt meci al serii, Olympique Marseille si Manchester United au incheiat la egalitate, scor 0-0, un rezultat care ii transforma pe elevii lui Sir Alex Ferguson in favoriti la calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Echipe:

Marseille:
Mandanda - Fanni, Mbia, Diawara, Heinze - Cisse (70 Cheyrou), Kabore - Remy (79 Valbuena), Lucho Gonzalez, Ayew - Brandao. Antrenor: Didier Deschamps

Man. United:
Van der Sar - O'Shea, Smalling, Vidic, Evra - Carrick - Gibson (73 Scholes), Fletcher - Nani, Berbatov, Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson

Acapulco: Sorana Carstea, calificata in turul doi. Adrian Ungur, eliminat... Pandurii Tg. Jiu, neprogramata in etapa a XIX-a/ Otelul Galati castiga partida la masa verde...