MP al Belgiei: Sebastian Vettel se impune pe circuitul de la Spa-Francorchamps

Sebastian Vettel a obtinut cea de-a saptea victorie din actualul sezon de Formula 1, dupa ce a castigat cursa desfasurata pe circuitul belgian de la Spa-Francorchamps. Pilotul de la Red Bull a fost urmat pe podium de coechipierul sau Mark Webber si de Jenson Button.

Finalul cursei a fost animat de revenirea lui Webber in lupta pentru victorie. Pilotul echipei Red Bull Racing a ratat complet startul si a coborat pana pe locul 8, insa o strategie inspirata cu pneuri medium in al doilea stint l-a ajutat sa revina in top, nu inainte de a-l depasi spaectaculos pe Alonso in celebrul viraj Eau Rouge.

Lewis Hamilton a dezamagit din nou si incheiat cursa dupa numai 14 tururi. Intr-un duel cu Kobayashi, britanicul a incercat sa-i ia fata japonezului. A gresit insa traiectoria si cei doi s-au acrosat, iar pilotul de la McLaren a fost nevoit sa abandoneze din cauza defectiunilor.

Septuplul campion mondial Michael Schumacher a fost surpriza placuta a acestei curse, el reusind sa incheie pe locul 5, desi a plecat de pe ultima pozitie a grilei de start.

Webber a stabilit cel mai bun timp in cursa pe turul de circuit, dupa ce a fost cronometrat cu 1:49.883 in turul 33.