Rafael Nadal a câştigat pentru a patra oară turneul US Open. Finala spaniolului cu Medvedev a fost de aproape cinci ore

Spaniolul Rafael Nadal, numărul 2 mondial, a câştigat pentru a patra oară turneul de grand slam US Open, impunându-se în patru ore şi 49 de minute în finala cu rusul Daniil Medvedev (locul 5 mondial), scor 7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 6-4.

Nadal şi-a mai adjudecat trofeul US Open în 2010, 2013 şi 2017. Pentru el este al 19-lea titlu de grand slam din carieră.

RAFA PREVAILS IN NEW YORK is the 2019 champion

— ATP Tour (@ATP_Tour)

Spaniolul a obţinut 3.850.000 de dolari şi 2.000 de puncte, iar rusul, care a jucat în premieră într-o finală de grand slam, 1.900.000 de dolari şi 1.200 de puncte.

Nadal şi Medvedev au fost adversari într-o finală şi luna trecută, la Rogers Cup, când câştigător a fost tot spaniolul, însă cu scorul de 6-3, 6-0, în doar o oră şi zece minute.

Rafael Nadal a mai câştigat în acest an French Open, Rogers Cup şi turneul de la Roma.

Preliminarii Euro-2020: Grecia a remizat cu Liechtenstein, scor 1-1; Italia, şase victorii în şase meciuri: 2-1 cu Finla... Rafael Nadal a câştigat US Open a patra oară şi s-a apropiat la un grand slam de Roger Federer, deţinătorul recordului d...