Rapid - Hapoel Tel Aviv 1-3 / Norma de trei

Giulestenii au reusit sa mai piarda un meci pe National Arena, dezamagindu-si fanii care i-au fluierat copios pe final. In ultima partida de acasa din actuala editie a competitiei, echipa lui Razvan Lucescu a fost invinsa de Hapoel Tel-Aviv, scor 1-3, si a coborat pe ultimul loc in grupa C, cu doar 3 puncte, obtinute in intalnirea tur din Israel.

Dupa cateva minute de tatonare, oaspetii au pus stapanire pe joc, dominand din punct de vedere tactic. Hapoel a deschis scorul in minutul 12, atunci cand Burca a gresit grav iar Igiebor a profitat de gafa invingandu-l pe Dani Coman.

Au urmat cateva minute de joc mai bune pentru gazdele de la Rapid, insa acelasi Burca a iesit in evidenta cu un fault stupid pe final de repriza, arbitrul de centru dictand corect lovitura de la 11 metri. Tamuz a marcat si a dus scorul la 2-0.

Imediat, rapidistii primesc cadou un penalti din partea arbitrului iar Deac reduce din diferenta, insa giulestenii sunt pedepsiti in prelungiri de Toama, care finalizeaza un contraatac de manual.

Partea secunda a fost una in care gazdele bucurestene au atacat, in marea majoritate a timpului degeaba, iar oaspetii s-au aparat inteligent.

Ciprian Deac a obtinut o lovitura de la 11 metri in minutul 66, insa tot el a ratat penaltiul, consfintind astfel rezultatul final.

min 61: schimbare la Rapid: iese Grigorie si intra Sabrin Sburlea

min 60: Pancu incearca un dribling pretios in fata lui Kende, dar sfarseste prin a-l faulta pe camerunez

min 59: Bozovic centreaza in careul de 6 meti dar cei din Tel Aviv resping

min 57: Pancu executa o lovitura libera din marginea careului, dar mingea trece peste poarta

min 56: schimbare la Rapid: iese Cassio si intra Pancu

min 54: Deac obtine o lovitura libera la mijlocul terenului

min 52: Roman e lansat in adancime dar pierde

min 49: acelasi Edel se opune la ocazia lui Grigorie

min 48: Cretu obtine un corner, insa Edel retine executia fara probleme

min 46: schimbare la Rapid: iese Burca, catastrofal in prima repriza si intra Oros

min 20: Roman suteaza cu stangul din alergare dar Apula repsinge

min 12: GOOOOOL Hapoel: Igiebor profita de o balbaiala a lui Burca si Bozovic si deschide scorul

min 10: Mihai Roman obtine o lovitura libera dup

min 9: Fransman respinge in ultima instanta din fata lui Cassio

min 8: Tamuz e lansat in adancime dar Apostol recupereaza

min 6: rapidistii trag primul sut pe poarta prin Roman

min 5: Roman e lansat in adancime insa mingea estr trimisa in aut

min 4: Rapid paseaza in propria jumatate de teren, fara a ataca poarta israeliana

min 1: a inceput partida

Echipe de start:

Rapid: Coman - Cretu, M.Antonio, Burca, Bozovici - Apostol, Grigore, Grigorie - Deac, Cassio, Roman
Rezerve: Straton, Ezequias, Oros, Ionita, Pancu, Sburlea, Surdu

Hapoel: Apoula - Pecalka, Fransman, Kende, Shish, Toama, Abutbul, Yadin, Igiebor, Damari, Tamuz
Rezerve: Kleyman, Badier, Khutaba, Mahmmoud, Cohen, Oremus, Lala

Biletele pentru Romania la finala Ligii Europa au fost epuizate... VIDEO! Costel Pantilimon a facut minuni pentru City in Cupa Ligii Angliei...