Rapid - PSV Eindhoven 1-3 / Final catastrofal pentru giulesteni

Alexa a inscris primul gol romanesc pe National Arena, dar Eindhoven a invins pe Rapid cu 3-1.

Dan Alexa este primul roman care inscrie pe National Arena, dar golul fostului jucator al lui Poli Timisoara nu i-a folosit deloc Rapidului, care a pierdut meciul cu PSV Eindhoven din etapa a doua a grupei C din Europa League, scor 1-3.

La doua zile dupa ce si-a facut „debutul" in cupele europene, cu partida Otelului din Liga Campionilor, noul National Arena a fost din nou gazda unui duel continental, insa de aceasta data intr-o alta atmosfera si cu o echipa gazda mult mai decisa si mai curajoasa.

Pancu a avut prima ocazie a meciului in minutul 8, dar atacantul rapidist a tras slab din apropiere. Trecuti cu bine peste momentul dificil, olandezii au preluat initiativa, dar elevii lui Razvan Lucescu s-au aparat compact si atent, singurul moment de pericol la poarta lui Coman venind abia in minutul 25, cand Matavz nu a ajuns la centrarea excelenta a lui Manolev.

In minutul 27 avea sa vina si deschiderea scorului, reusita de Alexa. Pancu a batut inselator o lovitura libera din partea stanga, Isaksson a respins in corner, iar din lovitura de colt executata de Roman mingea a ajuns la inchizatorul giulestenilor, care a marcat cu capul din apropiere.

Tot dintr-o faza fixa a venit si golul egalizator, marcat de Bouma cu trei minute inainte de pauza, fundasul oaspetilor profitand de marcajul lejer al lui Pancu pentru a-l invinge pe Coman din coltul careului de 6 metri.

Rapid a iesit mai decisa de la vestiare, a stat mai sus si a pus presiune pe fundasii oaspetilor. Astfel, jucatorii lui Lucescu jr. au recuperat multe baloane, dar de fiecare data pasa decisiva a lipsit pentru ca poarta lui Isaksson sa fie pusa cu adevarat in pericol. Desi PSV nu a mai reusit sa-si faca jocul la fel ca in primele 45 de minute, formatia olandeza a avut cea mai importanta ocazie a partii secunde, prin Matavz, sutul jucatorului sloven fiind scos de pe linie de Rui Duarte.

Meciul parea ca se indreapta spre o remiza care ar fi convenit ambelor echipe, dar, cu un minut inainte de final, suedezul Toivonen a marcat cu o lovitura de cap din interiorul careului. Giulestenii au cazut definitiv si au mai primit un gol, in minutele de prelungire, de la Matavz, care a stabilit rezultatul final.

Infrangerea suferita in fata lui Eindhoven complica lucrurile pentru Rapid, mai ales ca Legia Varsovia a invins in extremis pe Hapoel Tel-Aviv pe teren propriu, scor 3-2. Polonezii au marcat prin Ljuboja, Komorowski, din penalty, si Radovic, ultimul in minutul 89, in timp ce pentru oaspeti au inscris Tamuz si Lala.

Fluier final.

min 90+2: GOOOL PSV: Martens ii paseaza lui Matavs care de la 15 metri suteaza sec

min 88: GOOOL PSV: Lovitura libera de la mare distanta pentru olandezi, Toivonen se inalta imperial dintre Rui Duarte si Burca si inscrie pe langa Coman

min 86: Rui Duarte primeste cartonasul galben dupa un fault dur; executa Mertens dar respinge Burca

min 85: Bozovic incearca sa combine cu Apostol dar este imprecis

min 83: schimbare la Rapid: iese Pancu, intra Cassio

min 80: Meertens primeste cartonasul galben

min 76: Marcos Antonio il faulteaza pe Meertens

min 74: schimbare la Rapid: iese Herea si intra Apostol

min 72: schimbare la PSV: iese Lens intra Labyd

min 70: Meertens incearca o actiune pe partea stanga dar scapa mingea in aut, pe care il executa Rui Duarte

min 62: Coman rateaza interventia la o actiune a lui Strootman acelasi Bouma are sansa de a reusi dubla, dar Rui Duarte respinge de pe linia portii

min 58: Deac primeste cartonasul galben

min 52: Stroman primeste cartonasul galben

min 50: schimbare la Rapid: iese Roman si intra Teixeira

Pauza

min 42:GOOOL PSV Eindhoven: Alexa il faulteaza pe Lens, lovitura libera este executata de Strootman, iar Bouma egaleaza

min 37: Alexa il faulteaza pe Strootman; acelasi jucator executa, dar fara probleme pentru COman

min 35: Pancu il faulteaza in atac pe Marcelo; Bouma trimite lung, insa apararea visinie se descurca

min 32: Bozovic il faulteaza pe Manolev; executa lovitura libera Marcelo dar aceasta ramane fara rezultat

min 28: GOOOOOOL Rapid Bucuresti: Alexa reuseste sa deschida scorul printr-un plonjon la 3 metri de poarta celor de la PSV

min 26: Wijnadum are o dubla ocazie: mai intai COman intervine, apoi suteaza peste poarta

min 25: Matavz are o buna ocazie de a marca insa Coman intervine

min 21: Mertens executa periculos o lovitura libera dar sansa il ocroteste pe Coman

min 19: Wijnadum il depaseste pe Roman dar suteaza defectuos

min 18: Wijnadum e surprins in off-side si Burca executa lovitura libera

min 14: PSV e in atac insa Rui Duarte intercepteaza

min 8: Pancu suteaza peste poarta din marginea careului mic

min 7: Strootman il faulteaza pe Herea; lovitura libera e executata de Herea, dar pe langa poarta

min 3: Strootman e surpins in pozitie de off-side

min 2: Pancu incearca sa reia dupa un corner, dar nu reuseste

Echipe de start:

Rapid: Coman - Rui Duarte, Marcos Antonio, Burca, Bozovic - Alexa, Grigore, Roman, Herea, Deac - Pancu

Rezerve: Straton, Ezequias, Berti, Apostol, Teixeira, Cassio, Sburlea

PSV Eindhoven: Isaksson, Manolev, Bouma, Marcelo, Pieters - Strootman, Meertens, Wijnaldum - Toivonen, Matavz, Lens

Rezerve: Sinouh, Derijck, Engellar, Rabiu, Tamata, Labyad, Ojo

cronica: antena 3

FC Vaslui - FC Zurich 2-2 / Egal cu gust de infrangere pentru moldoveni... Dumitru Dragomir: "Avram e victima colaterala"...