Romania a pierdut meciul trei dei la Europenele de pole

Romania a inregistrat primul esec din grupa A a Campionatelor Europene de polo care se desfasoara la Zagreb (Croatia).

Dupa victoriile cu Turcia si Spania, Romania a fost invinsa de Croaţia, scor 7-13. Chiar daca au inceput foarte bine partida, castagind prima repriza cu 4-3, tricolorii au mai rezistat doar in cea de-a doua. La finalul primei parţi de joc, Croatia conducea cu 6-5.

Dupa pauza mare, croatii au inceput sa se desprinda decisiv, profitind de multiplele eliminari ale tricolorilor si de greselile facute in aparare. Busjle a fost principalul marcator al adversarilor, reusind sa inscrie sase goluri.

In cea de-a treia repriza, tricolorii au marcat doar o singura data, prin Andrei Iosep, in timp ce croatii au inscris de patru ori, scorul fiind 10-6. Ultima repriza le-a apartinut tot elevilor lui Ratko Rudic care au marit diferenţa la sase goluri, 7-13, dupa reusitele lui Busjle, Karac si Buric.

Marcatorii Romaniei au fost: Radu Cosmin (2), Andrei Iosep (2), Alexandru Matei (1), Ramiro Georgescu (1), Alexandru Ghiban (1).

VIDEO Victoria Branesti - Astra Ploiesti 1-1... Lopez Caro nu vrea sa plece de la Vaslui...