Cu cine joacă Simona Halep în sferturi la Australian Open, dupa victoria cu Elise Mertens

Simona Halep a invins-o pe Elise Mertens 6-4, 6-4 si s-a calificat in sferturile Austalian Open 2020

Halep va evolua în faza următoare cu învingătoarea din meciul Anett Kontaveit (Estonia), locul 31 WTA şi cap de serie numărul 28 - Iga Swiatek (Polonia), locul 56 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 525.000 de dolari australieni (357.000 de dolari americani) şi cu 430 de puncte WTA.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în optimi la AusOpen de americanca Serena Williams, scor 6-1, 4-6, 6-4. Halep a fost finalistă la Melbourne, în 2018, când a pierdut în ultimul act în faţa danezei Caroline Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4.

În urma acestui rezultat, Halep va urca pe locul 2 WTA, după competiţia de la Melbourne.

Simona Halep, superstiţioasă: Ascult aceleaşi melodii ca la Wimbledon, poate merge... Anett Kontaveit, adversara Simonei Halep în sferturie de finală ale Australian Open...