Simona Halep, victorie fulger cu Taylor Townsend în turul II la Roland Garros! Urmează reeditarea semifinalei din 2014 de la Paris

Simona Halep s-a calificat fără emoții în turul III de la Roland Garros 2018. Liderul mondial a obținut o victorie lejeră cu americanca Taylor Townsend, scor 6-3, 6-1, la capătul unui meci care a durat 70 de minute.

Simona Halep nu a avut nicio problemă în a se impune contra jucătoarei de pe locul 72 WTA. Câte 3 break-uri în setul 1 și 2 în cel secund au fost suficiente pentru calificare. Halep nu a forțat prea mult azi, însă liderul WTA a jucat mult mai bine decât în turul I, cu Riske.

”Am încercat să contracarez jocul agresiv al lui Townsend și am reușit. Trebuie să joc cel mai bun tenis al meu pentru a câștiga titlul la Roland Garros. Mă gândesc acum să iau meci cu meci și vom vedea ce va fi”. a spus Halep după meci.

Simona Halep (1 WTA) va juca în turul III cu nemțoaica Andrea Petkovic, locul 107 WTA. Va fi a 8-a întâlnire dintre cele două jucătoare la toate nivelurile. Halep a câștigat până acum 6 din cele 7 meciuri cu Petkovic. Jucătoarea de 30 de ani din Germania a învins-o pe Halep chiar la prima lor dispută. Se întâmpla în 2009 la București, scor 6-2, 7-6.

Simona Halep a dominat toate meciurile cu Petkovic din 2013 până în 2016, când s-au întâlnit ultima oară:

2013, finala Nurnberg: 6-3, 6-3
2013, turul II Tokyo, 7-6, 6-3
2014, semifinale Roland Garros, 6-2, 7-6
2014, turul III Beijing, 7-6, 5-7, 7-6
2015, turul III Cincinnati, 4-6, 6-4, 6-2
2016, FED Cup, 6-4, 6-7, 6-4

Simona Halep - Taylor Townsend, turul II Roland Garros! Programul de joi de la Paris al româncelor Halep, Begu și Ana Bo...

Hello Chef sezonul 7, 4 mai 2024. Leoo Dumitru i-a provocat pe chef Samuel și Roxana Blenche la un nou duel. Ce rețete trebuie să prepare Sambata, 04.05.2024, 16:00