Simona Halep își distruge adversarele la Madrid! După 13 victorii la rând în circuit, Elise Mertens s-a lovit azi de ”zidul” Halep. Liderul WTA e în ”optimi”

Simona Halep, liderul WTA, se dovedește, la Madrid, a fi și o adevărată Regină a Zgurii. După victoria din turul I cu Ekaterina Makarova, scor 6-1, 6-0, cea mai bună jucătoare a lumii a făcut azi o nouă victimă: Elise Mertens (16 WTA), jucătoare cu 13 victorii la rând în meciurile oficiale, a fost demolată de Halep, scor 6-0, 6-3.

Simona Halep a început meciul ca un uragan, iar după numai 21 de minute setul inaugural era câștigat la zero. În acest interval, Halep a câștigat 27 de puncte, față de doar 10 ale belgiencei Elise Mertens. A urmat un act secund ceva mai echilibrat. Halep a făcut break-ul în start, iar apoi și-a consolidat victoria cu 6-3, după o oră și 13 minute de joc!

Simona Halep a ajuns azi, după succesul cu Elise Mertens, la cea de-a 14 victorie consecutivă la turneul Premier Mandatory de la Madrid.

Învinsa Simonei de azi, Elise Mertens, are un 2018 de excepție. Mertens a câștigat deja turneele de la Hobart, Lugano și Rabat. Până acum, Halep și Elise Mertens nu s-au întâlnit niciodată în circuitul WTA.

Simona Halep va juca în optimile de finală de la Madrid cu cehoaica Kristyna Pliskova (94 WTA), cea care a trecut azi, scor 7-6, 6-2, de iberica Sara Sorribes Tormo (124 WTA).

Hello Chef sezonul 7, 4 mai 2024. Leoo Dumitru i-a provocat pe chef Samuel și Roxana Blenche la un nou duel. Ce rețete trebuie să prepare Sambata, 04.05.2024, 16:00