Surpriză uriașă la Madrid! Simona Halep, fără replică în fața Karolinei Pliskova! După 6 victorii consecutive, liderul WTA pierde primul meci cu Pliskova

După succesele din 2016 și 2017, Simona Halep s-a oprit în acest sezon în ”sferturi” la turneul Premier Mandatory de la Madrid. Liderul WTA nu a avut replică în fața uriașei jucătoare cehe Karolina Pliskova (6 WTA), în fața căreia a pierdut cu scorul de 4-6, 3-6.

Simona Halep a început excelent meciul. A făcut break la 1-0, iar apoi a servit pentru 3-0. Din acel moment, Pliskova s-a trezit la viață, a fost mult mai agresivă și a preluat controlul. A făcut break-ul în game-ul 7, iar apoi și-a adjudecat fără emoții setul cu 6-4.

Setul secund a fost unul dominat la fel de clar de Pliskova. A făcut break-ul la 1-1, apoi nu a mai cedat inițiativa. Nici măcar intervenția lui Darren Cahill nu a mai ajutat-o pe Halep să revină în joc. Scor final Halep - Pliskova 4-6, 3-6, după o oră și 10 minute de joc.

Astăzi, la Madrid, acea Simona Halep din meciurile perfecte cu Makraova și Mertens a fost absentă. Cu foarte multe erori neforțate, cu mulți nervi și mereu grăbită, liderul WTA nu a avut șansă cu o Pliskova mult mai motivată.

Simona Halep a pierdut azi primul meci în circuitul WTA contra jucătoarei din Cehia. Până la duelul de azi, Halep câștigase 6 din 6 meciuri cu Pliskova în circuitul WTA. Un singur meci a pierdut Halep cu Pliskova în carieră, însă nu în circuitul WTA, ci în Fed Cup.

În semifinale la Madrid, Karolina Pliskova o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Daria Kasatkina (15 WTA) și Petra Kvitova (10 WTA).

Simona Halep a pierdut meciul cu Pliskova, dar în clasamentul WTA rămâne în continuare pe locul 1:

Simona Halep - Karolina Pliskova, în sferturile de finală de la Madrid! Duelul dintre liderul WTA și locul 6 mondial înc...

Hello Chef sezonul 7, 4 mai 2024. Leoo Dumitru i-a provocat pe chef Samuel și Roxana Blenche la un nou duel. Ce rețete trebuie să prepare Sambata, 04.05.2024, 16:00