Vestea care bucură toţi românii! De pe 26 februarie, Simona Halep va fi din nou lider mondial WTA

Chiar dacă s-a retras momentan din circuit, din cauza unei accidentări, românca va reveni pe primul loc, după turneul din Dubai. Actualul lider, Caroline Wozniacki, a fost eliminată din semifinalele la Doha aşa că va fi depăşită de sportiva noastră.

Jucătoarea cehă Petra Kvitova (Cehia), locul 21 WTA şi cap de serie numărul 16, a învins-o, sâmbătă, pe daneza Caroline Wozniacki, locul I WTA, şi s-a calificat în finala turneului de la Doha. Deşi a pierdut în semifinale, Wozniacki se va menţine pe prima poziţie mondială, în ierarhia ce va fi publicată luni, cu 8.010 puncte WTA. În acest clasament, Halep, care s-a retras din semifinalele Qatar Open, din cauza unei accidentări, va avea 7.965 de puncte, rămânând pe 2.

Însă daneza va pierde săptămâna viitoare punctele aferente finalei de la Dubai, 585, disputată anul trecut, când turneul din Emiratele Arabe United era de categorie Premier 5. Turneele de la Doha şi Dubai alternează an de an categoria, Premier (470 depuncte pentru victorie) cu Premier 5 (900 de puncte pentru victorie). Astfel, Wozniacki va pierde 585 de puncte, cât a reprezentat finala jucată anul trecut la Dubai şi pierdută cu 4-6, 2-6, în faţa ucrainencei Elina Svitolina.

În aceste condiţii, Simona Halep va începe la 26 februarie a 17-a săptămână ca lider WTA. Ea a urcat pe această poziţie la 9 octombrie 2017 şi a părăsit-o la 29 ianuarie, după ce a pierdut finala Australian Open, în faţa Carolinei Wozniacki.

UPDATE. Simona Halep a făcut din nou istorie! Era și mai aproape de câștigarea unui nou turneu, însă ce a făcut la Doha ... ULTIMA ORĂ! Veste tristă despre starea Simonei Halep! Tatăl viitorului lider WTA a oferit detalii despre accidentarea ju...