Simona Halep a obținut calificarea în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells după un meci în care a muncit din greu contra puștoaicei Caroline Dolehide. Liderul WTA s-a impus în trei seturi, 1-6, 7-6(3), 6-2, în urma unui meci de peste două ore.

După un prim set cedat neverosimil cu 1-6, Simona Halep a fost mult mai agresivă în actul secund și s-a impus în prelungiri, scor 7-3 în tie-break. Cu toate acestea, românca a fost cea ”agresată” fizic în acest set. În momentul în care a servit pentru 5-2, Simona s-a aflat în fața unei mingi violente trimisă de adversara ei. După câteva schimburi, sportiva noastră a ales să pună o "scurtă". Adversara a avansat la fileu, a ajuns la minge şi a luat-o efectiv la ţintă pe Simona, care se afla la doar câţiva metri în faţă.

Durerea a fost dublă pentru Halep. Pe lângă lovitura nesportivă primită, Dolehide a câştigat punctul şi implicit a reuşit break-ul, ducând scorul la 4-3 pentru liderul WTA în setul doi.

Lovitura primită de la Dolehide a ambiționat-o pe Simona Halep. Aceasta a reușit break-ul, iar apoi s-a impus în tie-break. Simona nu a iertat-o pe Dolehide nici în setul decisiv, pe care l-a câștigat cu 6-2.

captura foto: digisport.ro

Simona Halep, meci infernal contra puștoaicei Caroline Dolehide la Indian Wells! Liderul WTA a început duelul de la 1-6!... Indian Wells 2018: Simona Halep vs. Serena Williams în finală ? Liderul mondial are cale liberă către finala anului 2018...