Sorana Cîrstea, în sferturi la Taşkent, după ce a revenit de la 0-3 cu două break-uri, în decisiv, cu Ysaline Bonaventure

Sorana Cîrstea, locul 96 WTA şi cap de serie numărul 8, a învins-o, miercuri, cu scorul de 3-6, 6-3, 7-5, pe jucătoarea belgiană Ysaline Bonaventure, locul 123 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Taşkent.

Cîrstea a fost condusă cu 3-0 în decisiv, cu două break-uri. Ea a egalat şi a preluat conducerea cu 4-3. Un al treilea break în ultimul ghem i-a adus victoria, după două ore şi 14 minute de joc.

Românca va evolua în sferturi cu Danka Kovinici din Muntenegru, locul 120 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 6.200 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea a câştigat turneul de la Taşkent, în 2008, acesta fiind singurul trofeu din cariera ei.

Bayern Munchen ameninţă cu boicotul naţionalei dacă Neuer nu va mai fi titular... Românii au epuizat cele 232 de bilete ce le-au fost alocate pentru meciul din Insulele Feroe...