VIDEO! Blat la Romania - URSS din 1990?

Un cotidian sportiv dezvaluie un lucru crei de imaginat: succesele Generatiei de Aur au inceput cu un blat.

In 1989, in urma victoriei cu Danemarca, Romania se califica la turneul final al Campionatului Mondial de Fotbal din 1990, gazduit de Italia, dupa o pauza de 20 de ani.

Grupa din care facea parte echipa antrenata de Emerich Jenei le mai cuprindea pe selectionatele URSS-ului si Camerunului dar si detinatoarea trofeului, Argentina.

Romania a debutat cu o victorie in fata URSS-ului cu 2-0, insa dubla lui Lacatus pare a fi fost facilitata de non-combatul rusilor.

Un cotidian central dezvaluie ca oficialul dinamovist Vasile Ianuli ar fi fost cel care a negociat blatul cu vecinii de la rasarit.

De altfel, arbitrul uruguayan Juan Daniel Cardellino a aratat doar doua cartonase galbene in cele 90 de minute: Khidiatullin in minutul 10 si Lacatus, stelistul fiind avertizat dupa ce a deschis scorul din pasa lui Sabau.

Iata, mai jos, rezumatul meciurilor jucate de Romania la Copa del Mondo!

Presa din insula ii sare in cap lui Mancini: "Cum sa-l bagi pe Pantilimon?"... Nadal il contreaza pe Federer la Australian Open...