Live acumNeatza cu Razvan si Dani
Prime Time 20:30Chefi la cutite

Festivalul Internaţional de Film de la Veneţia - "Quo Vadis Aida?", coproducţie cu participare românească, premiată la trei secţiuni paralele

Coproducţia cu participare românească "Quo Vadis Aida?", regizată de Jasmila Žbanić, a câştigat premii la secţiunile paralele ale Festivalului Internaţional de Film de la Veneţia: premiile Brian, Signis şi Unimed, potrivit unui anunţ pe site-ul labiennale.org.

Filmul este o coproducţie B​osnia şi Herţegovina, N​orvegia, Olanda, Austria, România, Franţa, Germania, Polonia, Turcia.

Regizoarea şi scenarista bosniacă Jasmila Žbanić, premiată cu Ursul de Aur la Berlinala din 2006, a primit pentru proiectul „Încotro, Aida”, co-produs de Digital Cube, cea mai mare finanţare din partea Centrului Naţional al Cinematografiei la sesiunea I/2018 a concursului de proiecte.

Lista premiilor acordate în secţiunile paralele:

Premiile Arca Cinema Giovani

Cel mai bun film - "Pieces of a woman", de Kornél Mundruczó

Cel mai bun film italian - "Notturno", de Gianfranco Rosi

Premiul Brian, acordat de UAAR - "Quo Vadis, Aida?", de Jasmila Žbanić

Premiul Edipo Re - "The man who sold his skin", de Kaouther Ben Hania

Premiul Fondazione Fai Persona Lavoro Ambiente - "Dashte Khamoush (The Wasteland), de Ahmad Bahrami; Menţiune specială pe tema mediului - "Sniegu Juz Nigdy Bedzie (Never gonna snow again), de Małgorzata Szumowska, coregizat de Michał Englert ex aequo cu "Kitoboy (The Whaler Boy), de Philipp Yuryev

Menţiune specială - "Dorogie Tovarischi" (Dear Comrades!)", de Andrei Konchalovsky

Premiul Fanheart3

Graffetta d'Oro pentru cel mai bun film - "Saint-Narcisse", de Bruce LaBruce

Nave d'Argento pentru cel mai bun cuplu - "The World To Come", de Mona Fastvold

VR Fan Experience - "Baba Yaga", de Eric Darnell şi Mathias Chelebourg

Menţiune Specială VR - "The Metamovie Presents: Alien Rescue", de Jason Moore

Premiile FEDIC

Cel mai bun film - "Miss Marx", de Susanna Nicchiarelli
Menţiune specială - "Assandira, de Salvatore Mereu
Menţiune specială pentru cel mai bun scurtmetraj - "Finis Terrae", de Tommaso Frangini

Premiul FIPRESCI, acordat de Federaţia Internaţională a Criticilor de Film

"The Disciple", de Chaitanya Tamhane

Cel mai bun film la secţiunea Orizzonti - "Dashte Khamoush" (The Wasteland) de Ahmad Bahrami

Premiul "Francesco Pasinetti"

Cel mai bun film - "Le sorelle Macaluso", de Emma Dante
Cea mai bună interpretare masculină - Alessandro Gassman pentru filmul "Non odiare", de Mauro Mancini
Cea mai bună interpretare feminină - distribuţia filmului "Le sorelle Macaluso"

Premiul Giornate Degli Autori (GDA Director's Award) - "Kitoboy", de Philipp Yuryev

Premiul Label Europa Cinemas - "Oaza" (Oasis), de Ivan Ikić

Premiul BNL Gruppo BNP Paribas People's Choice - "200 Meters", de Ameen Nayfeh

Premiul Lanterna Magica, Associazione Nazionale C.G.S. - "Khorshid" (Sun children), de Majid Majidi

Premiul Leoncino d'Oro, Agiscuola/UNICEF - "Nuevo Orden", de Michel Franco

Premiul Lizzani, ANAC - Associazione Nazionale Autori Cinematografici - "Le sorelle Macaluso", de Emma Dante

Premiul pentru talent la debut - (Nuovo Istituto Mutualistico Artisti Interpreti Esecutori): Luka Zunic şi Elenora de Luca

Premiile La Pellicola d'Oro

Cel mai bun director de producţie - Cristian Peritore pentru "Le sorelle Macaluso", de Emma Dante

Cel mai bun director de imagine - Raffaele Alletto pentru "Padrenostro", de Claudio Noce

Cele mai bune costume - Paola Seghetti pentru filmul "Miss Marx", de Susanna Nicchiarelli

Premiul Queer Lion, Associazione di Promozione Sociale Queer Lion - "The World to come", de Mona Fastvold

Premiul RB Casting - Linda Caridi pentru filmul "Lacci", de Daniele Luchetti

Gran Premio Settimana Internazionale della Critica - "Hayaletler" (Ghosts) de Azra Deniz Okyay

Premiul Circolo del Cinema di Verona - "Pohani Dorogy" (Bad Roads), de Natalya Vorozhbit

Premiul Mario Serandrei - "Topside", de Celine Held şi Logan George

Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj [email protected] 2020 - "J'ador", de Simone Bozzelli

Premiul pentru cea mai bună regie [email protected] 2020 - "Le Mosche", de Edgardo Pistone

Premiul pentru cea mai bună contribuţie artistică [email protected] 2020 - "Gas Station", de Olga Torrico

Premiul Signis - "Quo Vadis Aida?", de Jasmila Žbanić

Menţiune specială - "Nomadland", de Chloé Zhao

Premiile "Sorriso diverso Venezia 2020"

Cel mai bun film italian - "Non odiare", de Mauro Mancini ex aequo cu "Notturno", de Gianfranco Rosi
Cel mai bun film străin - "Listen", de Ana Rocha De Sousa ex aequo cu "Selva Tragica", de Yulene Olaizola
Premiul Enit pentru călătorii turistice: "Padrenostro", de Claudio Noce

Premiile Soundtrack Stars

Cea mai bună coloană sonoră: "Miss Marx", de Susanna Nicchiarelli

Premiul pentru realizări deosebite în întreaga carieră: Giorgio Moroder

Premiul Special pentru muzică şi cinema: Diodato

Premiul UNIMED - "Quo Vadis, Aida?", de Jasmila Žbanić

Premiul pentru Fair Play în Cinema - "Nomadland", de Chloé Zhao

Menţiune specială - "City Hall", de Frederick Wiseman

Sursa: News.ro

Recomandari