Live acumiUmor
Prime Time 20:50Observator Special

Noaptea Albă a Filmului Românesc - Peste 35 de lungmetraje şi scurtmetraje, în 12 spaţii din Bucureşti şi Cluj-Napoca

Mai mult de 35 de lungmetraje şi scurtmetraje româneşti vor rula în 12 spaţii din Bucureşti şi Cluj-Napoca în noaptea de 18 septembrie.

„Ivana cea Groaznică”

Foto: microFilm

Cea de-a 11-a ediţie a evenimentului Noaptea Albă a Filmului Românesc va avea loc în Capitală, la Cinema sub clar de lună - Calea Victoriei 192 A, Cinema „Elvire Popesco” (interior şi open-air), Cinema Muzeul Ţăranului - Open Air, Amfiteatrul TNB, Cinemateca Union, Hollywood Multiplex, Happy Cinema - Liberty Mall, Apollo111 Teatrul, J'ai Bistrot, Goethe Institut - Pavilion 32 şi Galateca. În Cluj-Napoca, proiecţiile vor avea loc la Cinema Victoria.

Unele dintre proiecţii vor fi urmate de sesiuni de întrebări şi răspunsuri la care vor participa membri ai echipelor de producţie.

Biletele pot fi cumpărate prin eventbook.ro şi de la casierii. În spaţiile unde intrarea este liberă accesul se va face în baza unei rezervări - un bilet cu valoare zero achiziţionat pe Eventbook.ro (Unteatru, Apollo111 Teatrul, Galateca). Excepţie fac Happy Cinema (bilete pe happycinema.ro şi la casierie), Hollywood Multiplex (doar la casierie) şi J’ai Bistrot (rezervări prin telefon).

Noaptea Albă a Filmului Românesc va avea loc cu respectarea măsurilor de siguranţă şi distanţare fizică. La acces, va fi efectuat un triaj observaţional şi va fi verificată temperatura, iar purtarea măştii va fi obligatorie.

Program Noaptea Albă a Filmului Românesc 2020:

BUCUREŞTI

Cinema sub clar de lună (Calea Victoriei 192A) - 20:00, Malmkrog, r. Cristi Puiu, 200’ | avanpremieră

Cinema Muzeul Ţăranului Român – Open Air
19:45 Început, r. Răzvan Săvescu, 80’ | avanpremieră
21:30 Şi poate mai trăiesc şi azi, r. Tudor Cristian Jurgiu, 73’ | avanpremieră
23:15 Tipografic Majuscul, r. Radu Jude, 128’

Cinema Elvire Popesco – interior
18:30 Acasă, r. Radu Ciorniciuc, 86’ | premieră

Cinema Elvire Popesco – open air
20:30 Profu’, r. Alex Brendea, 82’ | avanpremieră
22:30 Lemn, r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger, 97’ | avanpremieră

Amfiteatru TNB
23:00 30 de ani şi 15 minute, r. Ştefan Mandachi, 95’ | avanpremieră

Cinemateca Union
18:00 Apa ca un bivol negru, r. Andrei Cătălin Băleanu, Petre Bokor, Iosif Demian, Stere Gulea, Roxana Pană, Dan Piţa, Dinu Tănase, Mircea Veroiu, 62’ | versiune restaurată
20:00 Balanţa, r. Lucian Pintilie, 105’ | versiune restaurată
22:30 Cardinalul, r. Nicolae Mărgineanu, 97’

Hollywood Multiplex - Bucureşti Mall
19:00 Şi atunci... ce e libertatea?, r. Andrei Zincă, 132’ | avanpremieră
22:00 5 minute, r. Dan Chişu, 103’ | avanpremieră

Happy Cinema - Liberty Mall
Sala 3
19:30 Urma, r. Dorian Boguţă, 105’
22:00 Colectiv, r. Alexander Nanau, 109’
Sala 4
19:30 Cărturan, r. Liviu Săndulescu, 90’
21:30 Zavera, r. Andrei Gruzsniczki, 96’

J’ai Bistrot (rezervări la 031 426 20 47)
19:45 Scurtmetraje româneşti din selecţia TIFF 2020 (I), 210’

Apollo111 Teatrul (intrare liberă)
18:00 Heidi, r. Cătălin Mitulescu, 96’
20:30 Casa cu păpuşi, r. Tudor Platon, 68’ | avanpremieră
22.00 Ivana cea Groaznică, r. Ivana Mladenovic, 86’

Unteatru – open air (intrare liberă)
19:45 Scurtmetraje româneşti din selecţia TIFF2020 (II), 77’
21:30 Călătoria fantastică a Maronei, r. Anca Damian, 91’

Galateca (intrare liberă)
19:45 Totul nu va fi bine, r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom, 82’ | avanpremieră
21:30 Maria, Regina României, r. Alexis Cahill, 110’

CLUJ-NAPOCA

Cinema Victoria
23:15 5 minute, r. Dan Chişu, 103’ | avanpremieră
01:00 Casa cu păpuşi, r. Tudor Platon, 68’ | avanpremieră

Sursa: News.ro

Recomandari