Dinamo Bucuresti a castigat Cupa Romaniei

Dinamo Bucuresti a castigat Cupa Romaniei, dupa ce a invins in finala pe Rapid, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost inscris de Scarlatache in minutul 58.

Aproximativ 40.000 de spectatori au fost prezenti la prima finala Cupei Romaniei desfasurata pe "Arena Nationala".

In prima repriza s-au consemnat cate o ocazie importanta de fiecare parte. In minutul 15, Marius Niculae a sutat putin pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila. De partea cealalta, Surdu si Deac n-au gasit drumul spre poarta intr-o dubla ocazie.

Golul a venit la cateva minute dupa startul celei de-a doua reprize. In urma unei lovituri de colt executate de Curtean, Scarlatache scapa din marcaj si inscrie cu capul de la cativa metri.

Giulestenii au atacat cu toate liniile, insa nici intrarile lui Pancu si Alex Ionita nu au adus nimic in plus pentru Rapid, iar finalul meciului a dat startul petrecerii din Stefan cel Mare.

Dinamo a castigat trofeul pentru a 13-a in istorie, egaland Rapidul.

Echipele de start:

Dinamo: Naumovski - Luchin, D.Grigore, Moti, Scarlatache - Curtean, Rus, Kone, Alexe (Pulhac '67) - Niculae (Tucudean '81), Danciulescu (C. Munteanu '71). Antrenor: Dario Bonetti

Rapid: Coman - Roman, M. Antonio, Oros, Bozovici - Teixeira, Alexa (Ionita '80), N. Grigore - Deac, Herea (Pancu '74), Surdu (Grigorie '59). Antrenor: Razvan Lucescu

Montpellier, campioana Frantei pentru prima oara in istoria clubului... VIDEO! Finala Cupei Romaniei, meci de mare risc...