Antena

Euro 2024: România - Olanda 0-3. Tricolorii părăsesc competiția după o înfrângere drastică!

Naționala de fotbal a României își încheie parcursul la Campionatul European de Fotbal din Germania 2024 cu capul sus, chiar dacă a fost învinsă de Olanda, scor 3-0, în optimile de finală ale competiției.

Publicat: Marti, 02 Iulie 2024, 20:56 | Actualizat: Marti, 02 Iulie 2024, 21:20
România - Olanda 0-3. Gakpo și Malen au încheiat aventura ”Tricolorilor” la EURO 2024!
hepta.ro

România și Olanda se întâlneau pentru a 15-a oară într-un meci direct pe Allianz Arena din Munchen. Tricolorii au început foarte bine meciul și au ratat o primă ocazie în minutul 14. Atacantul Parmei a avut o incursiune în marginea careului, însă a șutat milimetric peste poartă.

Contrar cursului jocului, "Portocala mecanică" a deschis scorul în minutul 20 prin Gakpo. Vârful celor de la Liverpool l-a depășit pe Andrei Rațiu și a șutat la colțul scurt. Golul marcat de olandezi a turnat plumb în ghete tricolorilor care au cedat inițiativa și s-au văzut foarte puțin în ofensivă.

În minutul 43, Racovițan a pierdut un duel cu Dumfries, iar mingea a ajuns ulterior la Xavi Simons, care a șutat puțin pe lângă. Elevii antrenați de Edi Iordănescu au terminat prima repriză în atac și au ratat o bună ocazie prin Drăguș, care a șutat din afara careului, dar doar în brațele lui Verbruggen.

După pauză scenariul a fost același, cu olandezii multi mai prezenți în atac și cu tricolorii încercând să iasă din propriul careu cu foarte mare dificultate.

În minutul 53, șutul lui Depay a fost respins, eroic, de pe linia porții de Racovițan. Cinci minute mai târziu, bara ne-a salvat la lovitura de cap a lui van Dijk. Zece minute mai târziu, Gakpo a înscris in nou, dar spre norocul nostru reușita olandezului a fost anulată pentru ofsaid după analiza video.

Până la urmă s-a făcut 2-0, Malen reușind să marcheze după pasa aceluiași Gakpo. Scorul final a fost stabilit în minutele de prelungire, după ce Malen a făcut ”dubla” în urma unui contraatac perfect.

România pleacă acasă după un parcurs la care puțini se așteptau, în timp ce Olanda merge în sferturile de finală și se pregătește de o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia.

România (4-3-3): Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș (Racovițan '37) - M. Marin (Mihăilă '72) - Man, R. Marin, Stanciu (Olaru '88), Hagi (Cicâldau '72) - Drăguș (Alibec '72). Selecționer: Edi Iordănescu

Olanda (4-3-3): Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (Van de Ven '69) - Schouten (Veerman '69), Simons, Reijnders - Bergwijn (Malen '46), Depay (Blind '92), Gakpo (Weghorst '84). Selecționer: Ronald Koeman

Whatsapp LinkedIn
romania olanda euro2024 campionatul european optimi de finala 2-0
🔥  Tot ce vrei e sa dai play  🔥 Bernadette Szocs luptă pentru aur la WTT Star Contender Bangkok 2024. În perioada 2 - 7 iulie, competiția se vede LIVE în AntenaPLAY
Stirile zilei O jurnalistă din Marea Britanie, despre Bucureşti: "Un amestec tentant de clădiri medievale, neoclasice, din epoca comunistă și contemporane"
Videoclipul zilei
Video
Evelin, fiica Andei Adam, declarații inedite despre nunta mamei sale. Ce ținută spectaculoasă a purtat micuța la... Elle
E periculos să consumi ouă cu două gălbenușuri, sau ouă cu micuțe cheaguri de sânge? Ce spun specialiștii Spynews.ro
Ileana Stana-Ionescu va fi incinerată pentru că „nu mai sunt locuri”! „Este o barbarie să o incinerezi!” BZI
Brigitte și Florin Pastramă, condamnați penal! Ce au decis judecătorii în dosarul măștilor BZI
Motivul pentru care Selly nu își mai cumpără haine de lux Antenastars.ro
Tort spirală cu mascarpone și fructe de pădure. Rețetă de desert spectaculos HelloTaste.ro
Horoscop 8-14 iulie 2024, cu Mihai Voropchievici. Gemenii strălucesc pe toate planurile, Racii au parte de o iubire... Antena3.ro
Cea mai mare planetă descoperită vreodată. Ce dimensiune fantastică are useit
Horoscopul zilei de 8 iulie 2024. Peștii fac o investiție majoră. Află ce se întâmplă cu zodia ta Catine
Cele mai mari cinci insule grecești din cele peste 200 existente Wall-Street
Femeile la 40 de ani și revoluția încrederii în sine Kudika
Zodiile care dau lovitura în următoarele trei luni. Au noroc cu carul, universul e de partea lor Playtech