Articole despre calificat

Cosmin Ģîrleanu, primul pugilist român care şi-a asigurat calificarea la JO de la Tokyo

În plină criză mondială din cauza coronavirusului şi cu câteva ore înaintea suspendării competiţiei de calificare la box, Cosmin Ģîrleanu a reuşit calificarea pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Marti, 17.03.2020, 09:42
Real Sociedad s-a calificat în finala Cupei Spaniei

Real Sociedad a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia din liga a doua Mirandes, în manşa secundă a semifinalelor Cupei Spaniei.

Joi, 05.03.2020, 10:01
Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei. În penultimul act a ajuns şi echipa de liga a patra FC Saarbrucken

Formaţia Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Schalke 04.

Miercuri, 04.03.2020, 09:02
Sorana Cîrstea s-a calificat pe tabloul principal la Dubai

Sorana Cîrstea, locul 70 WTA, a acces, luni, pe tabloul principal la turneul de la Dubai, cu premii de aproape 2,8 milioane de dolari.

Luni, 17.02.2020, 12:11
Patricia Ţig s-a calificat în semifinalele turneului de la Hua Hin

Patricia Ţig, locul 105 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 6-2, pe chinezoaica Saisai Zheng, locul 36 WTA şi cap de serie numărul 4, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Hua Hin

Vineri, 14.02.2020, 10:53
Patricia Ţig s-a calificat în sferturi la Thailand Open

Jucătoarea Patricia Ţig, locul 105 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Thailand Open, de la Hua Hin, cu premii de 275.000 de dolari.

Joi, 13.02.2020, 13:18
Patricia Maria Ţig a eliminat-o pe Yafan Wang şi s-a calificat în optimi la Hua Hin

Patricia Maria Ţig, locul 105 WTA, a eliminat-o pe chinezoaica Yafan Wang, favorită 6 şi locul 56 mondial, şi s-a calificat în optimi la turneul de la Hua Hin (Thailanda), cu premii de 275.000 de dolari.

Marti, 11.02.2020, 14:46
Argentina s-a calificat la turneul olimpic de fotbal de la Tokyo

Reprezentativa Argentinei s-a calificat, vineri, la turneul masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice din acest an.

Vineri, 07.02.2020, 10:35
Tottenham s-a calificat în optimile Cupei Angliei

Formaţia Tottenham Hotspur s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale Cupei Angliei, trecând în 16-imi de echipa Southampton, scor 3-2.

Joi, 06.02.2020, 09:15
Liverpool, cu juniorii, s-a calificat în optimile Cupei Angliei, după rejucarea meciului cu Shrewsbury Town

Liverpool a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa de liga a treia Shrewsbury Town, într-un meci rejucat din 16-imile de finală ale Cupei Angliei.

Miercuri, 05.02.2020, 08:21
Novak Djokovici s-a calificat pentru a opta oară în finala Australian Open, după 7-6, 6-4, 6-3, cu Roger Federer

Tensimenul sârb Novak Djokovici, locul 2 ATP, l-a învins, joi, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, 6-3, pe elveţianul Roger Federer, locul 3 ATP, calificându-se pentru a opta oară în finala Australia Open.

Joi, 30.01.2020, 13:17
Real Madrid, calificare în sferturile Cupei Spaniei, după 4-0 cu Real Zaragoza

Formaţia Real Madrid s-a calificat în sferturil Cupei Spaniei, după ce a învins, miercuri, echipa Real Zaragoza, scor 4-0.

Joi, 30.01.2020, 00:10
AC Milan a învins Torino, scor 4-2, după prelungiri, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei. Omagiu adus lui Kobe Bryant pe San Siro - VIDEO

Formaţia AC Milan a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, echipa Torino, după prelungiri şi s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei.

Miercuri, 29.01.2020, 00:19
Roger Federer a salvat şapte mingi de meci cu Tennys Sandgren, înainte de a se califica în semifinalele Australian Open

Roger Federer, locul 3 ATP, l-a învins, marţi, cu scorul de 6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (8), 6-3, pe americanul Tennys Sandgren (SUA), locul 100 mondial, calificându-se în semifinalele Australian Open.

Marti, 28.01.2020, 09:52
Arsenal s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei

Arsenal Londra a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), formaţia Bournemouth, în 16-imile de finală ale Cupei Angliei.

Luni, 27.01.2020, 23:57
După un meci spectaculos cu Nick Kyrgios, Rafael Nadal s-a calificat în sferturi la Australian Open

După un meci spectaculos disputat pe arena Rod Laver, numărul 1 mondial Rafael Nadal l-a învins pe australianul Nick Kyrgios, locul 23 mondial, şi a reuşit accederea în sferturi la Australian Open.

Luni, 27.01.2020, 14:00
Australian Open: Nicholas David Ionel, calificat în optimi la dublu, la juniori

Perechea Nicholas David Ionel/Leandro Riedi (România/Elveţia) s-a calificat, luni, în optimile probei de dublu din cadrul concursului de juniori de la Australian Open.

Luni, 27.01.2020, 10:47
Rafael Nadal s-a calificat în turul trei la Australian Open

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 1 mondial, s-a calificat, joi, în turul trei la Australian Open. El este pentru a 14-a oară în turul trei la primul Grand Slam al anului.

Joi, 23.01.2020, 14:53
Paris Saint-Germain s-a calificat în finala Cupei Ligii Franţei, după 3-0 cu Reims

Formaţia Paris Saint-Germain s-a calificat în finala Cupei Ligii Franţei, după ce a învins, miercuri, echipa Reims, scor 3-0.

Joi, 23.01.2020, 09:18
Roger Federer s-a calificat în turul al treilea al Australian Open

Roger Federer, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 3, l-a învins, miercuri, cu scorul de 6-1, 6-4, 6-1, pe sârbul Filip Krajinovici, locul 41 ATP, în turul al doilea al Australian Open.

Miercuri, 22.01.2020, 13:41
Ashleigh Barty s-a calificat în turul al treilea al Australian Open. Arina Sabalenka, eliminată de Carla Suarez Navarro

Ashleigh Barty, locul I WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-1, pe Polona Hercog din Slovenia, locul 48 WTA, calificându-se în turul al treilea al Australian Open

Miercuri, 22.01.2020, 09:32
Olympique Lyon s-a calificat în finala Cupei Ligii Franţei. Tătăruşanu a apărat o lovitură de departajare

Olympique Lyon, cu Ciprian Tătăruşanu în poartă, s-a calificat în finala Cupei Ligii Franţei, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, în urma executării loviturilor de departajare, formaţia Lille.

Miercuri, 22.01.2020, 08:49
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în turul al doilea al Australian Open

Echipa Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) a învins, miercuri, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-2, perechea Dominic Inglot/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Marea Britanie/Pakistan), în turul al doilea al Australian Open.

Miercuri, 22.01.2020, 08:15
Rafael Nadal, în turul al doilea al Australian Open, Felix Auger-Aliassime, eliminat

Spaniolul Rafael Nadal, locul I ATP, l-a învins, marţi, cu scorul de 6-2, 6-3, 6-0, pe bolivianul Hugo Dellien, locul 73 ATP, calificându-se în turul al doilea al Australian Open.

Marti, 21.01.2020, 10:03
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea al Australian Open

Sorana Cîrstea, locul 74 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-2, 7-6 (5), pe Barbora Strycova din Cehia, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 32, calificându-se în turul al doilea al Australian Open.

Luni, 20.01.2020, 07:50
Barty şi Iastremska în finala turneului de la Adelaide

Jucătoarele Ashleigh Barty şi Daiana Iastremska s-au calificat, vineri, în finala turneului de la Adelaide, cu premii totale de 848.000 de dolari.

Vineri, 17.01.2020, 12:07
Benfica şi FC Porto s-au calificat în semfinalele Cupei Portugaliei

Echipele Benfica Lisabona şi FC Porto s-au calificat, marţi, în semifinalele Cupei Portugaliei, după victoriile cu Rio Ave, respectiv Varzim.

Miercuri, 15.01.2020, 09:00
Serena Williams şi Caroline Wozniacki s-au calificat în semifinalele turneului de la Auckland

Serena Williams, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 6-3, pe germana Laura Siegemund, locul 73 WTA, calificându-se în semifinalele turneului de categorie WTA International de la Auckland, cu premii totale de 275.000 de dolari.

Vineri, 10.01.2020, 09:09
Monica Niculescu şi Misaki Doi au eliminat principalele favorite la Shenzhen şi s-au calificat în semifinale

Monica Niculescu/Misaki Doi a învins, miercuri, cu scorul de 7-5, 6-4, echipa Arina Sabalenka/Elise Mertens (Belarus/Belgia), cap de serie numărul 1, calificându-se în semifinalele probei de dublu a turneului de categorie WTA International de la Shenzhen.

Miercuri, 08.01.2020, 12:29
Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului de la Dubai

Jucătoarea Ana Bogdan s-a calificat, vineri, în finala turneului ITF de la Dubai, cu premii totale de 100.000 de dolari.

Vineri, 13.12.2019, 13:51
Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Dubai

Jucătoarea Ana Bogdan s-a calificat, joi, în semifinalele turneului ITF de la Dubai, cu premii totale de 100.000 de dolari.

Joi, 12.12.2019, 14:12
Lyon s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, dar colegii lui Tătăruşanu au fost la un pas de bătaie cu suporterii lor

Olympique Lyon a obţinut in extremis calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după rezultatul de egalitate "smuls" pe teren propriu cu Leipzig, scor 2-2, în ultima etapă a Grupei G.

Miercuri, 11.12.2019, 08:48
Ana Bogdan s-a calificat în sferturi la turneul ITF de la Saint-Etienne

Jucătoarea Ana Bogdan, cap de serie numărul 4, s-a calificat în sferturile de finală la turneul ITF de la Saint-Etienne (Franţa), cu premii de 25.000 de dolari.

Vineri, 08.11.2019, 11:00
Ana Bogdan s-a calificat în sferturi la turneul ITF de 60.000 de dolari de la Nantes

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturile de finală la turneul ITF de 60.000 de dolari de la Nantes.

Vineri, 01.11.2019, 09:31
Poli Iaşi a învins Metalul Buzău, scor 3-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Formaţia Poli Iaşi a învins, joi, în deplasare, echipa Metalul Buzău, scor 3-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Joi, 31.10.2019, 16:16
Ashleigh Barty s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor, Petra Kvitova, eliminată

Ashleigh Barty, locul I WTA, s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-2, pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 6 WTA, în ultima etapă a Grupei Roşii.

Joi, 31.10.2019, 14:04
Alexander Zverev, al şaptelea jucător calificat la Turneul Campionilor

Germanul Alexander Zverev, locul 6 ATP, a devenit al şaptelea tenismen care se califică la Turneul Campionilor de la Londra (10-17 noiembrie).

Joi, 31.10.2019, 09:01
Liverpool - Arsenal, scor 5-5, în Cupa Angliei. Cormoranii s-au calificat la penaltiuri

Liverpool a învins, miercuri, pe teren propriu, după excutarea loviturilor de departajare, pe Arsenal Londra, în optimile de finală ale Cupa Ligii Angliei.

Joi, 31.10.2019, 00:09
Academica Clinceni s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după 2-0, cu FC Botoşani

Academica Clinceni a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia FC Botoşani, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei României.

Miercuri, 30.10.2019, 16:24
Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în semifinalele turneului de la Basel

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, a obţinut calificarea în semifinalele turneului de 500 de puncte de la Basel.

Joi, 24.10.2019, 15:53
Horia Tecău s-a calificat în sferturile de dublu la Basel

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Basel, cu premii de 2.082.655 de euro.

Marti, 22.10.2019, 16:24
În ziua în care împlineşte 29 de ani, Marius Copil s-a calificat în sferturi la Antwerp, după victorie la numărul 15 mondial

Marius Copil, locul 92 ATP, s-a calificat, joi, în sferturile de finală la turneul de la Antwerp, cu premii de 635.750 de euro.

Joi, 17.10.2019, 17:38
Monica Niculescu s-a calificat în turul al doilea al turneului din Luxemburg, beneficiind de abandonul adversarei, la scorul de 2-4

Monica Niculescu, locul 111 WTA, venită din calificări, a acces în turul al doilea al turneului de categorie WTA International din Luxemburg, beneficiind de abandonul jucătoarei belgiene Alison Van Uytvanck, locul 48 WTA şi cap de serie numărul 4, la scorul de 2-4.

Marti, 15.10.2019, 17:40
Marius Copil s-a calificat în turul doi la Antwerp

Marius Copil, locul 92 ATP, s-a calificat, marţi, în turul doi la turneul de la Antwerp, cu premii de 635.750 de euro.

Marti, 15.10.2019, 16:26
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la Luxembourg Open

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 76 WTA, s-a calificat, marţi, în turul doi la turneul din Luxemburg, cu premii totale de 250.000 de dolari.

Marti, 15.10.2019, 15:12
Monica Niculescu a învins-o pe Elena-Gabriela Ruse, scor 6-1, 6-1, în peste o oră şi jumătate de joc, şi s-a calificat pe tabloul principla al turneului din Luxemburg

Monica Niculescu, locul 111 WTA şi cap de serie numărul 2, a încins-o, luni, cu scorul de 6-1, 6-1, pe Elena-Gabriela Ruse, în ultimul tur al calificărilor turneul de categorie WTA International din Luxemburg, cu premii de 250.000 de dolari.

Luni, 14.10.2019, 14:13
Tsitsipas s-a calificat pentru prima dată la Turneul Campionilor

Grecul Stefanos Tsitsipas, locul 7 ATP, s-a calificat, vineri, în premieră la Turneul Campionilor. Tsitsipas a câştigat anul trecut Next Generation ATP Finals.

Vineri, 11.10.2019, 09:56
Roger Federer l-a învins pe Albert Ramos-Vinolas şi s-a calificat în optimi la Shanghai

Tenismanul elveţian Roger Federer l-a învins pe spanioul Albert Ramos-Vinolas şi s-a calificat în turul trei la Shanghai.

Marti, 08.10.2019, 16:17
Africa de Sud a învins Canada, scor 66-7, şi s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială de rugby

Reprezentativa Africii de Sud a învins selecţionata Canadei, scor 66-7, şi s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială de rugby.

Marti, 08.10.2019, 15:14
Ultimă oră! Marian Drăgulescu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020

Marian Drăgulescu s-a calificat, luni seară, la Stuttgart, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cee se vor disputa în anul 2020.

Luni, 07.10.2019, 23:13