Fiorentina - Bayern Munchen 3-2/ Echipa lui Mutu, eliminata din Liga Campionilor

Echipa romanulului Adrian Mutu, AC Fiorentina, a fost eliminata in optimile de finala ale Ligii Campionilor de Bayern Munchen, desi s-a impus pe propriul teren cu scorul de 3-2. Bavarezii s-au calificat datorita golurilor mai multe marcate in deplasare. In mansa tur, scorul a fost de 2-1 pentru nemti.

Italienii au inceput bine meciul si au marcat la unica eroare din apararea germana, prin Vargas.

Repriza secunda incepe tot sub nota de dominare a echipei antrenate de Cesare Prandelli, si Jovetici majoreaza scorul la 2-0. Avantajul italienilor a durat foarte putin, Van Bommel reusind sa reduca din diferenta dupa un sut plasat din afara careului.

Meciul era insa departe de a se fi terminat. Fiorentina marcheaza pentru 3-1, tot prin Jovetici, si la acest scor era calificata in sferturile de finala. Numai ca la doar cateva secunde dupa golul muntenegreanului, Roben prinde un sut senzational de la 25 de metri, direct in vincul portii lui Frey:3-2.

Italienii au presat pana la final, insa elevii lui Louis van Gaal au reusit sa conserve rezultatul si sa se califice in faza urmatoare a competitiei.

AC Fiorentina: Frey - De Silvestri, Natali, Kröldrup, Felipe (Pasqual '79) - Montolivo, C. Zanetti - Marchionni, Jovetic, Vargas (Keirrison '82) - Gilardino. Antrenor: Cesare Prandelli.

FC Bayern München: Butt - Lahm, Van Buyten, Badstuber, Alaba - Robben, Van Bommel, Schweinsteiger, Ribery (Pranjic '90+1) - Müller, Gomez (Klose '30). Antrenor: Louis van Gaal.

VEZI AICI REZUMATUL

Lotul B convocat pentru amicalul cu Italia U 23... Arsenal - FC Porto 5-0 / Lectie de fotbal!...