David Popovici, noua senzație a natației mondiale, oferte senzaționale din America. Ce se poate întampla cu el dupa JO 2020

David Popovici face senzație la Jocurile Olimpice de la Tokyo. După ce s-a clasat pe locul 4 în finala la 200 metri liberi, sportivul a reușit să se califice în finala la 100 metri liberi, competiție la care a terminat pe locul 7.

david popovici in bazin cu cascheta pe cap Galerie
David Popovici face senzație la Jocurile Olimpice de la Tokyo. După ce s-a clasat pe locul 4 în finala la 200 metri liberi, sportivul a reușit să se califice în finala la 100 metri liberi | Profimediaimages.ro

Înotătorul român a ocupat locul al patrulea în a noua serie a probei de 100 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo şi s-a calificat în semifinale cu al optulea timp.

După semifinala de miercuri, David Popovici s-a calificat în finală la 100 metri liber de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Tânărul sportiv a ocupat locul patru în prima semifinală, cu timpul de 47.72, primul loc fiind ocupat de americanul Caeleb Dressel (47.23).

"Am vrut să înot spre stânga, a fost prima dată când am încercat asta. Sunt tot felul de strategii, pe care le știm eu și antrenorul meu. El știe mai bine cum a fost cursa asta. Am vrut doar să-l sperii puțin (n.r. pe Caeleb Dressel) și cred că am reușit. În finală nu știu ce strategie voi avea, trebuie să vorbesc cu antrenorul", a declarat David Popovici, la TVR 1, despre tehnica folosită în semifinale.

A doua semifinală a fost câştigată de rusul Kliment Kolesnikov. Astfel, Popovici s-a calificat în finală cu al cincilea timp. În finala de 100 metri liberi, David s-a clasat pe locul 7.

Ce oferte a primit David Popovici din SUA

Performanțele lui David Popovici nu au trecut neobservate și, conform antrenorului său, sportivul român are o mulțime de opțiuni.

"Sunt contacte în SUA, dar când ajungi la un anumit nivel nu știu cât te mai ajută sistemul NCAA. Și nu știu dacă David chiar asta își dorește. Poate vrea să rămână în țară sau în Europa, la o facultate. Opțiunile sunt deschise și foarte vaste. Decizia îi va aparține doar lui și familiei" - Adrian Rădulescu, antrenorul lui David Popovici, conform Hot News.

Performanțele lui David Popovici, românul care impresionează la JO 2020

David Popovici a început să înoate la recomandarea unui medic ortoped pentru a își corecta problemele de la nivelul coloanei vertebrale. Curând și-a perfecționat tehnica și la doar 10 ani a obținut primul său titlu național la înot.

Așa a început cariera profesionistă și, cu ajutorul antrenorului Adrian Rădulescu, a luat start seria de rezultate remarcabile. În 2019, David Popovici a reușit să cucerească aurul la 100 m liber, bifând un record național la categoriile 15,16,17 și 18 ani. De asemenea, a obținut argintul la 50 și 200 m liber.

Un an mai târziu, românul a cucerit titlurile naționale de seniori la 100 și 200 m liber și mixt. În 2021, Popovici și-a trecut în palmares un nou record mondial la juniori - 47:30 - cel mai bun timp al anului, inclusiv la seniori.

Reacția Ancuței Bondar după ce a câștigat prima medalie de aur la Jocurile Olimpice 2020 împreună cu Simona Radiș... Ce valoare au medaliile de aur olimpice de la Jocurile Olimpice și din ce sunt realizate, de fapt. Sunt din aur pur?...