Antena Căutare

Si noi avem povestile noastre: Cele mai bantuite locuri din Romania si legendele lor!

Strigoi, sanziene, varcolaci, vamipiri, stafii - sunt doar cateva dintre elementele care completeaza mitologia romaneasca, o cultura care s-a nascut in zonele rurale si care a fost perpetuata prin legende fascinante, inflorite si inventate in jurul focului unui han aflat la rascruce de drumuri. Fascinatia romanilor pentru misticism s-a inradacinat atat de mult in cultura noastra, lucru observat si in numeroasele opere literare de seama, incat chiar si in ziua de astazi se mai nasc povesti cu fantome, locuri bantuite si aparitii misterioase. Si, culmea, nu se intampla doar la sate, ci si in orasele mari ale tarii, unde "legendele urbane" fascineaza tot mai multi oameni.

Fenomene stranii, aparent fara explicatie, tipete de copii si energii negative care iti taie respiratia. Asta spun martorii ca iti inspira cele mai populare locuri bantuite din Romania, care sunt insotite de povesti terifiante, aflate la imprevizibila bariera dintre viata si moarte, disperare si teama. Sunt monumente istorice, sunt cladiri impresionante din punct de vedere arhitectural, insa locuri incarcate cu mult prea multa suferinta si ratacire.

Legende urbane din Capitala

Povestea tinerei studente din Hotelul Cismigiu

Inchis in 1970, dupa o perioada glorioasa, hotel Cismigiu a fost redeschis in 1990 si oferit Facultatii de Teatru si Film, drept camin pentru studenti. Legenda spune ca, intr-un weekend din primul an de la deschidere, cand toti studentii erau plecati in vacanta, o tanara din Republica Moldova a fost violata de un necunoscut si apoi aruncata in casa liftului. Acolo a stat in dureri timp de trei ore, strigand cu disperare dupa ajutor. Insa nimeni nu a auzit-o, iar fata a murit in chinuri groaznice. Tipetele ei se mai aud chiar si acum in hotel, spun martorii, iar energia negativa si disperarea fetei inca se resimt pe holurile cladirii.

Articolul continuă după reclamă

Cazul studentei i-a inspirat pe membrii trupei Vita de Vie, care au compus in memoria ei melodia "Hotel Cismigiu".

Manastirea Chiajna, lacasul nesfinitit care a gazduit mii de suflete aflate in agonie

Din Manastirea Chiajna, situata la marginea Bucurestiului, nu au mai ramas decat ruinele. Insa trebuie luat in seama ca, din punct de vedere istoric, acest lacas de cult are o foarte mare insemnatate. Povestea manastirii a inceput prin secolul XVIII, in timpul domniei lui Alexandru Ipsilanti. Desi a fost construita ca sa serveasca drept lacas de cult, manastirea nu a ajuns sa fie sfintita, asta din cauza ca, dupa ce a fost luata cu asalt de turci, a devenit loc de refugiu pentru bolnavii de ciuma. Printre ei s-a aflat chiar si Cozma, Mitropolitul Tarii Romanesti.

Dupa toate aceste evenimente, cladirea a fost lasata in paragina, iar clopotul i-a fost aruncat in rau. Insa locuitorii din zona spun ca din Manastirea Chiajna inca se aud bataile de clopote, mai ales in zilele cu luna plina. Credinciosii sunt de parere ca acest lucru se intampla pentru ca lacasul nu a fost sfintit atunci cand a fost ridicat. Legenda spune ca in anul 1995, doi studenti de la Politehnica, aflati in vizita la manastire, au disparut fara urma. Satenii dau vina pe spiritele rele care bantuie lacasul.

In Palatul Parlamentului, fantomele sunt la ele acasa

O cladire atat de securizata si mare nu putea fi lipsita de episoade stranii. Asa se face ca, odata cu lasarea noptii, lucruri ciudate se intampla in cladire. O confirma chiar paznicii, care spun ca se aud zgomote, desi nu este nimeni inauntru, tipete si ca sistemele de alarma incep sa tiuie fara motiv. Toate acestea au inceput in urma cu un deceniu, cand "Anca", fata cu rochie inflorata, se plimba pe coridoarele Palatului si cerea ajutor barbatilor in uniforma.

Sufletele ratacite de pe Strada Franceza

Este vorba despre un orfelinat in care se spune ca cei mici ar fi fost torturati de un burghez maniac. Casa, aflata, culmea, la "numarul 13", apartinea unui barbat pe nume Stavarache Hagi-Orman. Barbatul a transformat resedinta in orfelinat, unde aducea copiii ai strazii, pe care ii tinea nemancati si inchisi pe intuneric. Pasionatii de elemente supranaturale care trec pe langa casa aflata in paragina spun ca si acum se aud strigatele de ajutor ale micutilor orfani.

Ceva e putred in Transilvania...

Castelul Banffy, din Cluj, are si el o poveste fascinanta. Construit in secolul XV, castelul a fost reabilitat in 1890, in stil renascentist, de catre familia Banffy. Insa in 1944, trupele germane au evacuat proprietarii cu forta si au folosit cladirea ca spital militar. Curiosii si pasionatii de fenomene stranii au vizitat in nenumarate randuri acest loc, ale carui legende au luat nastere mai ales in perioada comunista, cand castelul a fost lasat in paragina. Martorii spun ca se disting voci si sunete ciudate, de parca cineva ar fi locuit acolo. Legendele ne dezvaluie ca, in timpul razboiului, soldatii germani au torturat si ucis multi prizonieri.

Nici Padurea Hoia nu a fost lipsita de povesti. Situata la vest de municipiul Cluj-Napoca, padurea a devenit cunoscuta in intreaga tara ca un loc in care au loc diverse fenomene paranormale. In anii '60, un fotograf roman a surprins in imagini ceea ce se crede a fi cu adevarat un OZN. Admitand ca energii ciudate vin dinspre aceasta padure, biologul Alexandru Sift a inceput sa studieze fenomenele magnetice si radiologice care au loc in zona.

Specialistul a murit in 1993, insa cercetarile lui au fost continuate de Adrian Patrut, profesor de chimie la Universitatea Babes-Bolay, din Cluj, care a incercat sa dovedeasca stiintific aparitia fenomenelor stranii. Cu toate acestea, legendele nu au contenit sa se nasca, multi fiind de parere ca zona a fost punct de atractie pentru experimentele extraterestrilor.

Foto: forgetomori.com

Biserica romano-catolica din Polonia critica practicile "sataniste" de Halloween... GALERIE FOTO! Si-au riscat viata pentru o imagine, fotografi care au infruntat furia naturii...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
Tradiții neobișnuite de Revelion din întreaga lume. În ce țară se aruncă mobilă pe geam
Tradiții neobișnuite de Revelion din întreaga lume. În ce țară se aruncă mobilă pe geam
Ce se întâmplă cu cadourile pe care Prințul George, Prințul Louis și Prințesa Charlotte le primesc de la admiratori de Crăciun. Copiii Familiei Regale urmează un protocol strict
Ce se întâmplă cu cadourile pe care Prințul George, Prințul Louis și Prințesa Charlotte le primesc de la... Catine.ro
De ce unii oameni cred că văd extratereștri de Crăciun. Experții au dezvăluit ce cauzează fenomenul neobișnuit
De ce unii oameni cred că văd extratereștri de Crăciun. Experții au dezvăluit ce cauzează fenomenul neobișnuit
Demet Özdemir vorbește despre cel mai recent rol al său. „Îmi amintește despre iubirile imposibile”
Demet Özdemir vorbește despre cel mai recent rol al său. „Îmi amintește despre iubirile imposibile” Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Judecătorul Laurențiu Beșu, protagonist în documentarul Recorder, va deveni procuror la Parchetul Judecătoriei Giurgiu | VIDEO
Judecătorul Laurențiu Beșu, protagonist în documentarul Recorder, va deveni procuror la Parchetul Judecătoriei... Libertatea.ro
Nepotul cel mare al lui Ion Ţiriac a dat o lovitură uriaşă. Şi-a făcut tatăl mândru: “Mereu m-a susţinut”
Nepotul cel mare al lui Ion Ţiriac a dat o lovitură uriaşă. Şi-a făcut tatăl mândru: “Mereu m-a... AntenaSport
Este vestea momentului în showbiz! Chiar înainte de Crăciun, vedeta a adus pe lume cel de-al patrulea copil. Prima imagine cu bebelușul: „Raza mea de soare”
Este vestea momentului în showbiz! Chiar înainte de Crăciun, vedeta a adus pe lume cel de-al patrulea copil. Prima... Elle
Vanessa a plecat în vacanță cu mama ei, presupusa amantă a lui Adi Minune, și fratele! Ce face Bogdan de la Ploiești în acest timp
Vanessa a plecat în vacanță cu mama ei, presupusa amantă a lui Adi Minune, și fratele! Ce face Bogdan de la... Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Brăduți aperitiv din foietaj cu cașcaval și bacon. Rețetă simplă și ușoară
Brăduți aperitiv din foietaj cu cașcaval și bacon. Rețetă simplă și ușoară HelloTaste.ro
Cel mai lung tunel din lume este finalizat. Are 22 de kilometri și a fost săpat în munți
Cel mai lung tunel din lume este finalizat. Are 22 de kilometri și a fost săpat în munți Antena3.ro
OpenAI lansează magazinul de aplicații ChatGPT. Ce poți găsi pe el
OpenAI lansează magazinul de aplicații ChatGPT. Ce poți găsi pe el useit
Horoscopul zilei de 25 decembrie 2025. Vărsătorii sunt norocoși. Află ce se întâmplă cu zodia ta
Horoscopul zilei de 25 decembrie 2025. Vărsătorii sunt norocoși. Află ce se întâmplă cu zodia ta Catine
Există Dumnezeu? Iată răspunsul celui mai inteligent om din lume
Există Dumnezeu? Iată răspunsul celui mai inteligent om din lume Jurnalul
Semnele subtile prin care Universul îți spune că ești pe drumul greșit
Semnele subtile prin care Universul îți spune că ești pe drumul greșit Kudika
PRIMUL 𝗠𝗘𝗦𝗔𝗝 𝗣𝗨𝗕𝗟𝗜𝗖 al Ralucăi Moroșanu după MOMENTUL care a ZGUDUIT întreaga Justiție! «Aseară la ora 20...»
PRIMUL 𝗠𝗘𝗦𝗔𝗝 𝗣𝗨𝗕𝗟𝗜𝗖 al Ralucăi Moroșanu după MOMENTUL care a ZGUDUIT întreaga... Redactia.ro
Trei obiceiuri zilnice care ne sărăcesc fără să ne dăm seama. Cum le putem transforma în profit
Trei obiceiuri zilnice care ne sărăcesc fără să ne dăm seama. Cum le putem transforma în profit Observator
Cele mai proaste obiceiuri pentru creierul tău, conform experților Harvard
Cele mai proaste obiceiuri pentru creierul tău, conform experților Harvard MediCOOL
Vrei să faci cel mai bun punch acasă? Iată tot ce ai nevoie
Vrei să faci cel mai bun punch acasă? Iată tot ce ai nevoie HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Care este cea mai bună diferență de vârstă dintre copii
Care este cea mai bună diferență de vârstă dintre copii DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Jocul Anului Clair Obscur: Expedition 33 a fost descalificat de la Indie Game Awards. De ce i-au fost retrase premiile câștigate
Jocul Anului Clair Obscur: Expedition 33 a fost descalificat de la Indie Game Awards. De ce i-au fost retrase... UseIT
Fursecuri palmieri din foietaj cu scorțișoară. Desert simplu, din doar trei ingrediente
Fursecuri palmieri din foietaj cu scorțișoară. Desert simplu, din doar trei ingrediente Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x