Bogdan Olteanu, fostul viceguvernator BNR, a fost cndamnat la 7 ani de închisoare în dosarul în care e acuzat că a primit un milion de euro de la Sorin Ovidiu Vîntu pentru intervenţii în favoarea numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Deltei Dunării. Decizia nu e definitivă.
Judecătorii au mai decis confiscarea sumei de un milion de euro de la fostul viceguvernator al Băncii Naţionale a României, reprezentând suma traficată. Instanţa a menţinut şi sechestrul asigurator asupra a 50.000 de euro şi respectiv 100.000 de euro.
Decizia Tribunalului Bucureşti nu este definitivă şi poate fi contestată cu apel.
Bogdan Olteanu, fost viceguvernator al BNR, a fost trimis în judecată de DNA în octombrie 2016, fiind acuzat că ar fi primit un milion de euro de la omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu pentru intervenţii la membri ai Guvernului în favoarea numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Deltei Dunării.
Faptele ar fi fost comise în intervalul iulie-noiembrie 2008, perioadă în care acesta deţinea funcţa de preşedinte al Camerei Deputaţilor. La data de 18 septembrie 2008, Liviu Mihai a fost numit în funcţia de guvernator al Deltei Dunării.