Antena Căutare

Presa centrala continua sa dezbata cazul Catalin Voicu si face noi dezvaluiri

Presa continua luni sa fie interesata de cazul senatorului Catalin Voicu, pe care il analizeaza si vine cu noi dezvaluiri - reteaua a luat fiinta inca din zilele Revolutiei, senatorul folosea un limbaj codat, omul de afaceri Costel Casuneanu i-a dat 260.000 de euro pentru interventii in justitie.

Site-ul HotNews.ro

Romania Libera anunta ca Voicu a strans informatii inca din primele zile ale democratiei, reteaua sa fiind initiata pe 22 decembrie 1989. "Senatorul PSD Catalin Voicu si-a inceput ascensiunea inca din 22 decembrie 1989, cand Ion Iliescu l-a desemnat sa-i asigure protectie noului procuror general. Din aceasta pozitie, Voicu ar fi aflat informatii compromitatoare despre magistrati, politisti si politicieni", scrie Romania Libera.

La randul sau, editorialistul Dan Turturica considera ca dosarul Voicu reprezinta un sfarsit de epoca si este un moment de cotitura pentru justitia din Romania. "Devoalarea retelei de tip mafiot construita de senatorul PSD in jurul principalelor institutii care se ocupa cu respectarea legii echivaleaza cu prabusirea FNI si, ulterior, a Bancii Romane de Scont", este de parere Dan Turturica. "Dezmembrarea retelei Voicu, chiar si daca nu se va solda cu vreo condamnare spectaculoasa, ar putea avea acelasi efect. Coruptia nu va disparea, insa lovitura pe care o primesc astazi magistratii manjiti le-ar putea spulbera pentru totdeauna indrazneala si sentimentul de siguranta de care s-au bucurat pana acum. Astfel, chiar si cei care vor scapa neatinsi se vor gandi de zece ori inainte de a vinde o sentinta. Ar fi pasul decisiv pentru ca reforma morala in justitie sa inceapa in sfarsit, iar coruptia sa devina exceptie, si nu regula", conchide editorialistul Romaniei Libere.

Evenimentul Zilei scrie ca in 2006 Mircea Geoana i-a prezentat liderilor PSD pe generalul Mitica Iliescu si executantul sau, Catalin Voicu, drept oamenii la care pot apela si pe care ii pot consulta in chestiuni juridice. " 'Misiunea' lui Catalin Voicu in PSD era cunoscuta la varful partidului. Potrivit unor surse din PSD, in 2006, Mircea Geoana le prezentase 'reteaua', ce poate, ce face si cu ce poate ajuta aceasta. Catalin Voicu fusese infatisat drept un executant direct al generalului Dumitru Iliescu, fost sef al Serviciului de Protectie si Paza. Acesta a participat in 2006 la o intalnire de taina a liderilor PSD, desfasurata in Ardeal. Potrivit unor participanti, Geoana l-a introdus pe Mitica Iliescu drept omul care le poate rezolva orice probleme ,deoarece va conduce Departamentul Protectie Interna al PSD", dezvaluie publicatia.

Articolul continuă după reclamă

Intr-un editorial consacrat tot temei Voicu, Silviu Sergiu se intreaba Cui ii da frisoane dosarul Voicu?. "Dupa publicarea unor informatii partiale din dosar, cea mai importanta intrebare este: 'pe cine a prins in tentacule aceasta caracatita?'. Pana in momentul de fata ramificatiile retelei duc, se pare, foarte sus si foarte departe. Multi politicieni ar putea fi ingrijorati de evolutia dosarului", scrie editorialistul Evenimentului Zilei.

Adevarul atrage atentia ca stenogramele "Catalin Voicu" readuc in prim-plan un scandal inabusit la inalta Curte: modul in care sotia liderului PSD Miron Mitrea si-a obtinut titlul de notar public. in interceptarile pentru care DNA ii cere arestarea, Catalin Voicu s-a laudat ca, datorita influentei sale, sotia lui Miron Mitrea si-a recastigat functia de notar, noteaza Adevarul.

Cornel Nistorescu scrie in cotidianul.ro ca "oricat de revoltatoare, penibile si de hahalera sunt operatiunile lui Catalin Voicu, nu avem dreptul sa trecem peste aceasta tele-justitie provocata de livrarea stenogramelor catre presa. Povestea seamana perfect cu scandalul de mita al lui Traian Remes. si acesta a fost rezolvat mai mult de televiziuni si talk show-uri, iar in justitie s-a umplut de sange", afirma publicistul.

Sursa: www.newsin.ro

Vanghelie: "Nu ma delimitez de prieteni, eu cred ca Voicu este nevinovat"... Senarorul Catalin Voicu s-a autosuspendat din PSD...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de socializare
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de...
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European:
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European: "Vreau să..."
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Au primit “interzis”! Afacere de milioane de euro între Ion Ţiriac şi Nadia Comăneci: “Nu e legal”
Au primit “interzis”! Afacere de milioane de euro între Ion Ţiriac şi Nadia Comăneci: “Nu e... AntenaSport
Nadia Comăneci, anunț despre soțul ei, Bart Conner, după 30 de ani de căsnicie. Ce a dezvăluit legendara sportivă după ce a fost celebrată la 50 de ani de la prima notă de 10 din istoria gimnasticii olimpice: „Mă emoționez…”
Nadia Comăneci, anunț despre soțul ei, Bart Conner, după 30 de ani de căsnicie. Ce a dezvăluit legendara... Elle
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta... Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
Ce a găsit Metrorex în patru trenuri, pe care le-a retras temporar din circulație. Anunțul companiei pentru călători
Ce a găsit Metrorex în patru trenuri, pe care le-a retras temporar din circulație. Anunțul companiei pentru... Antena3.ro
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă useit
Nicușor Dan a vorbit despre o eventuală suspendare: ”Nu cred că este cazul!”
Nicușor Dan a vorbit despre o eventuală suspendare: ”Nu cred că este cazul!” BZI
Interimatul la conducerea SRI nu va mai putea depăși 30 de zile. Directorul civil nu trebuie să fi avut relații contractuale sau operative cu instituția
Interimatul la conducerea SRI nu va mai putea depăși 30 de zile. Directorul civil nu trebuie să fi avut relații... Jurnalul
Bianca Drăgușanu, incident neplăcut într-un hipermarket din București: Eu am vorbit frumos cu tine,nu înțeleg de ce țipi la mine
Bianca Drăgușanu, incident neplăcut într-un hipermarket din București: Eu am vorbit frumos cu tine,nu înțeleg... Kudika
Pilotul a plâns când a înțeles de ce păsările nu-l lăsau în pace
Pilotul a plâns când a înțeles de ce păsările nu-l lăsau în pace Redactia.ro
Cum a reuşit un orădean să-şi cumpere 8 case în Anglia:
Cum a reuşit un orădean să-şi cumpere 8 case în Anglia: "Nu e noroc" Observator
Mamă la 40 de ani. Provocările fertilității când amânăm prea mult timp o sarcină
Mamă la 40 de ani. Provocările fertilității când amânăm prea mult timp o sarcină MediCOOL
Antena 1 | V2
Antena 1 | V2 HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Parenting după divorț – Cum să menții stabilitatea emoțională a copilului
Parenting după divorț – Cum să menții stabilitatea emoțională a copilului DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Antena 1 | Show
Antena 1 | Show Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x