AS Roma - Liverpool, un meci pe care italienii îl visau ca fiind o nouă ”ROMAntadă” precum meciul Roma-Barcelona, a fost un super-spectacol fotbalistic, încheiat cu o victorie de palmares a trupei lui Di Francesco.

AS Roma - Liverpool, un meci pe care italienii îl visau ca fiind o nouă ”ROMAntadă” precum meciul Roma-Barcelona, a fost un super-spectacol fotbalistic, încheiat cu o victorie de palmares a trupei lui Di Francesco. Liverpool a pierdut meciul cu 2-4, însă succesul din tur, scor 5-2, îi aduce trupei lui Jurgen Klopp o calificare în finala Ligii Campionilor, acolo unde o va întâlni pe Real Madrid.

AS Roma - Liverpool a început practic de la 0-1. După doar 9 minute, Roberto Firmino profită de o eroare de începător a lui Radja Nainggolan, îi pasează lui Sadio Mane, iar senegalezul duce scorul la 2-6 la general. A urmat o perioadă în care Roma a forțat egalarea, iar aceasta a venit în minutul 15 din capul lui James Milner. Acesta a fost lovit în cap de colegul său Lovren, iar mingea a ricoșat în poarta lui Karius. Erorile din apărarea italienilor au continuat, iar Wijnaldum a dus scorul la 1-2 în minutul 25.

Repriza a doua a aparținut Romei, cea care a atacat mai mult în speranța unei minuni. Minunea nu a venit, însă a venit întoarcerea scorului de pe tabelă. Edin Dzeko și Nainggolan cu o ”dublă”, au marcat pentru o victorie de moral a romanilor și un AS Roma - Liverpool 6-7 la general. A fost o semifinală a Ligii Campionilor terminată cu un scor de Tie-Break, cu 13 goluri, suspans și fotbal fără apărare. AS Roma a fost condusă cu 0-5, apoi cu 3-7. A revenit până la 6-7, însă nu a mai avut timp suficient pentru încă o minune.

AS Roma - Liverpool 4-2 (VIDEO AICI). Au marcat Milner ag. (15), Dzeko (52), Nainggolan (87, 90+3) / Mane (9), Wijnaldum (25)

AS Roma: Alisson - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - Pellegrini, De Rossi, Nainggolan - Schick, Dzeko, El Shaarawy
Rezerve: Skorupski, Juan Jesus, Cenzig Under, Gonalons, Bruno Peres, Gerson, Antonucci
Antrenor: Eusebio Di Francesco
Liverpool: Karius - Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Henderson, Milner, Wijnaldum - Salah, Mane, Firmino
Rezerve: Mignolet, Clyne, Klavan, Moreno, Ings, Solanke, Woodburn
Antrenor: Jurgen Klopp

Pe 26 mai, de la ora 21:45, pe Olimpiyskiy Stadium din Kiev, Liverpool are șansa de a câștiga al 6-la trofeul al Cupei Campionilor/Ligii Campionilor din istorie. ”Cormoranii” au mai câștigat trofeul în sezoanele 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1983–84 și 2004–05.

Pentru trofeul UEFA Champions League, Mane, Salah & co. vor trebui să învingă ”monstrul” Real Madrid, o echipă cu 12 trofee câștigate în istorie, 3 dintre ele venind în ultimele 4 sezoane ale Ligii.

AS Roma - Liverpool ne-a adus două cote bombă câștigătoare: am mizar ”galben Lovern” la cotă 3,40 și ”gol Dzeko” la cotă 2,25

Zarug a răspuns întrebării „De spui mereu fă”. Iată care este explicația dată de concurentul de la Asia Express 2021
Zarug, motivul pentru care spune „fă”. Concurentul a explicat totul pe rețelele de socializare
Mai multe articole
Modele de unghii pentru Halloween. Idei creative pentru manichiura perfectă
Manichiura unei femei este de cele mai multe ori cartea sa de vizită. Unghiile frumoase și...
Horoscopul zilei de 20 octombrie 2021. Scorpionii trebuie să învețe din greșeli. Află ce se întâmplă cu zodia ta
Horoscopul zilei de 20 octombrie 2021 aduce multe vești bune pentru nativii din zodiac. Astăzi...