Australian Open 2021. Ce a făcut Serena Williams înainte de meciul cu Simona Halep. Ipostazele în care a fost surprinsă sportiva

În timp ce Simona Halep se pregătea să o înfrunte pe jucătoarea din SUA, cu câteva minute înainte să fie chemată pe Road Laver Arena, Serena Williams a fost suprinsă într-o ipostază inedită.

Serena Williams la Australian Open 2021 Galerie
Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 6-3, de Serena Williams, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, în sferturile de finală ale Australian Open 2021. | Getty

Organizatorii turneului Australian Open 2021 au publicat, pe rețelele de socializare, imagini de la vestiare, cu câteva minute înaintea meciului din sferturile de finală dintre Serena Williams și Simona Halep.

Serena Williams a fost surprinsă antrenându-se în sala de forță, chiar înainte de a o confrunta pe jucătoarea româncă, Simona Halep. Sportiva din SUA a ales să se pregătească până în ultima clipă pentru a avea un meci desăvârșit.

Serena Williams, prima reacție după meciul cu Simona Halep, la Australian Open 2021

„Am realizat că fac prea multe greșeli neforțate în game-urile pe care le-am pierdut și m-am gândit că am oportunitatea de a juca mai bine. Mi-am propus să rămân în meci și asta am și făcut. A fost cel mai bun meci al meu în acest turneu. Cu siguranță, trebuia să fie cel mai bun, pentru că jucam cu numărul 2 mondial. Știam că trebuie să joc mai bine, așa că am făcut-o și sunt mândră de asta”.

Serena Williams a precizat că nu s-a concentrat pe defensivă.

„Nu ne-am concentrat în mod special pe asta (n.r. pe defensivă), dar anul trecut antrenorul meu Mouratoglou mi-a vorbit mult despre cum să fiu mai bună pe apărare. Totuși, nu am muncit la asta atât de mult în presezon. Am încercat doar să mă recuperez, să mă fac mai bine. Sunt capabilă să fac salturi și îmbunătățiri în jocul meu suficient de repede”, a declarat Serena Williams, după victoria împotriva Simonei Halep, în sferturile de la Australian Open 2021.

Ce meciuri a mai jucat Simona Halep împotriva jucătoarei Serena Williams

Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit pe terenul de tenis de 11 ori până acum. Jucătoarea din SUA conduce cu 9-2 în întâlnirile cu Halep, ultima victorie aparţinându-i româncei, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de la Wimbledon, din 2019.