CAN 2012: Guinea face scor cu Bostwana. Ghana, ca si calificata in "sferturi"

Guinea a reusit scorul turneului la Cupa Africii, spulberand cu 6-1 nationala Botswanei si pastrandu-si sansele de a merge in sferturile de finala ale competitiei.

Golurile partidei au fost marcate de S. Diallo (15, 27), A.R. Camara (42), Traore (45), M. Bah (84) şi Soumah (86), respectiv Selolwane (23, din penalty).

In celalalt meci din grupa D, Ghana a luat o optiune importanta pentru calificarea in sferturi, dupa ce a castigat cu 2-0 in fata nationalei din Mali. Golurile „stelelor negre" au fost marcate de Asamoah Gyan si Andre Ayew.

Clasament

1 Ghana 2 2 0 0 3 - 0 3 6
2 Mali 2 1 0 1 1 - 2 -1 3
3 Guinea 2 1 0 1 6 - 2 4 3
4 Botswana 2 0 0 2 1 - 7 -6 0

In ultima etapa, Ghana va intalni Guinea, in timp ce Botswana va juca impotriva celor din Mali.

Australian Open: Novak Djokovic il invinge pe Rafael Nadal, dupa o finala dramatica... Primera Division: Real Madrid se distanteaza la 7 puncte in fata Barcelonei...