Espanyol - FC Barcelona 1-1/ Catalanii, la cinci lungimi in spatele Realului

FC Barcelona pierde teren in duelul pentru castigarea campionatului cu Real Madrid. Galacticii s-au distantat la la cinci puncte in fruntea clasamentului din Primera Division, in urma semi-esecului inregistrat de catalani, scor 1-1, in derby-ul cu Espanyol.

Cu un Lionel Messi in afara formei cu care si-a obisnuit fanii, Barcelona s-a bazat pe Cesc Fabregas in tentativa de a mentine ecartul fata de rivala din Madrid. Mijlocasul a marcat dupa doar 16 minute de joc, la o centrare a lui Daniel Alves, iar lucrurile parea sa se desfasoare normal pentru echipa lui Guardiola. Petrecerea a fost oprita de golul tardiv al lui Alvaro Vazquez, care, in minutul 86, a decis sa confirme reputatia de oponent infernal al Barcelonei pe care Espanyol o are. Jucatorul de 20 de ani a adus cel de-al 11-lea punct din 24 posibile pe care Espanyol il inregistreaza in meciurile contra Barcelonei, in ultimele 8 meciuri.

FC Barcelona a fost privata de un penalty clar in minutul 91. In plin asalt catalan, la scurt timp dupa ce adversarii egalasera, Pedro a sutat. Balonul avea o traiectorie clara, spre coltul portii aparate de Cristiano Alvarez, ce nu avea nici o sansa sa-l pareze.

S-a interpus insa Raul Rodriguez, fundasul dreapta al lui Espanol, care a stopat mingea cu mina. Imaginile au aratat ca a fost un hent clar, dar "centralul" Turienzo Alvarez a ramas impasibil si nu a acordat penalty. Protestele "blaugrana" nu au schimbat situatia.

Pique putea "fura" cele trei puncte cu o executie in ultimul minut de joc, dar mingea trimisa spre poarta lui Kiko Casilla a lovit bara.

Dupa 17 etape jucate in acest sezon al Primerei Division, primul loc in clasament este ocupat de Real Madrid, cu 43 de puncte, urmata de FC Barcelona, cu 38 de puncte.