Simona Halep, ca Real Madrid! Liderul WTA a revenit de la 0-1 la seturi și a câștigat meciul cu Magdalena Rybarikova de la Stuttgart

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, după un meci extrem de dificil contra slovacei Magdalena Rybarikova, locul 18 mondial. Cea mai bună jucătoare a lumii s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3.

Simona Halep a avut nevoie de aproape două ore pentru a-și trece în palmares prima victorie pe zgură în circuitul WTA în 2018. Liderul mondial a început meciul greu, pierzându-și serviciul încă din game-ul inaugural. A urmat un re-break și meciul s-a dus cap ca cap până la 3-3. Acolo, Rybarikova a făcut break-ul care avea să fie decisiv pentru setul I.

Setul secund a început la fel de greu pentru Halep. Aceasta și-a pierdut serviciul și slovaca a servit pentru 3-1. Din acel moment, liderul WTA și-a impus jocul și, cu trei break-uri consecutive a închis setul la 6-2.Decisivul a fost similar cu primele două seturi. Simona Halep a pierdut prima la serviciu, dar a revenit și a recuperat break-ul. Mai mult, la 2-2 Halep a forțat și a luat break-ul care în final i-a adus și victoria cu 6-3 în decisiv.

Simona Halep este prima jucătoare calificată în sferturile de finală ale turneului Premier de la Stuttgart, dotat cu premii de peste 800,000 de Euro. Aici, românca o va înfrunta pe câștigătoarea meciului Laura Siegemund 100 (WTA) - Coco Vandeweghe (16 WTA). Siegemund a învins-o pe Halep la ultimele două prezențe la Stutgart.

CS ”U” Craiova - Viitorul LIVE VIDEO ONLINE... VIDEO: Bayern Munchen - Real Madrid, încă o demonstrație de forță din partea campioanei Europei! Când nu e Ronaldo, în s...