HCM - Veszprem 27-37/ Constantenii au pierdut si cel de-al doilea meci din grupele Ligii Campionilor

Sala Polivalenta din Bucuresti nu le-a purtat noroc celor de la HCM. Constantenii au pierdut la scor cu Veszprem, fosta echipa a lui Marian Cozma. A fost 37-27 pentru maghiari. Este a doua infrangere pentru marinari, dupa bataia incasata si in prima etapa de la Savehof.

HCM-ul a inceput bine partida cu Vesprem. Constantenii i-au luat tare pe maghiari si in primele minute au avut trei goluri avans pe tabela. Csepreghi, Cutura si Buricea au aruncat din toate pozitiile.

Fosta echipa a lui Marian Cozma, injunghiat in urma cu mai mult de trei ani intr-o discoteca din Vesprem, a revenit insa repede in meci. Portarul Mirko Alilovic a fost mare intre buturi si l-a scos din minti pe antrenorul marinarilor, Zvonko Sundovski. La pauza era deja 19-12 pentru Vesprem.

Constantenii au ramas si fara portar, dupa ce Rudi Stanescu a fost eliminat cu cartonas rosu in prima repriza.

In partea a doua ungurii s-au dezlantuit impunandu-se in final la o diferenta de zece goluri. (foto:gsp.ro)

Marcatori:

HCM Constanta: Simicu - 7, Cutura - 7, Humet - 4, Sabou - 3, Buricea - 2, Criciotoiu - 2, Val - 1, Dragicevici - 1.
MKB Veszprem: Csaszar - 8, Terzici - 6, Sulici - 4, Ugalde - 4, Nagy - 4, T. Ivancsik - 2, Vauuero - 2, G. Ivancsik - 2, Reinaldo - 2, Jamali - 2, Oneto - 1.

In primul meci din grupa B, disputat la 27 septembrie, HCM Constanta a inregistrat tot o infrangere, in deplasare, in fata formatiei suedeze IK Savehof, scor 35-31.
HCM Constanta a coborat de pe locul 4 pe pozitia a 6-a, ultima, in clasamentul grupei B, neavand niciun punct. Dupa infrangerea de miercuri, HCM Constanta a coborat de pe locul 4 pe pozitia a 6-a, ultima, in clasamentul grupei B, neavand niciun punct.

Clasament
1. Veszprem - 4 puncte (2 meciuri disputate)