Liga Campionilor: Inter Milano - FC Barcelona 3-1 (VIDEO)

Inter Milano s-a impus pe teren propriu, scor 3-1, in fata echipei FC Barcelona, in prima mansa din cadrul semifinalelor Ligii Campionilor. Italienii au revenit de la 0-1, prin golurile marcate de Sneijder, Maicon si Milito. Pentru catalani a deschis scorul Pedro, in minutul 19.

Drumul lung strabatut cu autocarul pana la Milano si-a pus amprenta asupra evolutiei formatiei antrenate de Pep Guardiola. Milanezii au izbutit sa il blocheze pe Messi, atacantul argentinian fiind de nerecunoscut.

La Inter, internationalul roman Cristian Chivu a intrat pe gazon in minutul 73, in locul fundasului brazilian Maicon.

Dupa o prima ocazie ratata de Inter, prin Milito, catalanii au reusit deschiderea scorului prin Pedro ('19), la capatul unei faze senzationale realizata de Maxwell.

Inter s-a trezit repede si a reusit sa egaleze la aproximativ zece minute distanta prin Sneijder, cu un sut din interiorul careului, stabilind si scorul la pauza.

Echipa antrenata de Jose Mourinho a inceput repriza secunda in forta si ocaziile la poarta lui Valdes n-au intarziat sa apara.

La doar doua minute de la reluare, Maicon aduce Interul in avantaj, dupa o actiune pe partea dreapta a lui Milito.

In minutul 67, Maicon i-a intors serviciul lui Milito, care a reluat din sase metri cu capul, recentrarea brazilianului.

Dupa marcarea golului, italienii s-au retras in aparare si Barcelona a inceput sa preseze. Chiar si asa, fotbalistii catalani n-au reusit sa sparga lacatul defensivei formatiei italiene, care ia o optiune serioasa la calificarea in finala competitiei.

Au evoluat echipele:

Inter Milano: 12. Julio Cesar - 13. Maicon (26. Chivu '73), 6. Lucio, 25. Samuel, 4. Zanetti - 8. T. Motta, 19. Cambiasso, 27. Pandev (5. Stankovici '56) - 22. Milito (45. Balotelli '75), 10. Sneijder, 9. Eto'o. Antrenor: Jose Mourinho.

FC Barcelona: 1. Valdes - 2. Daniel Alves, 5. Puyol, 3. Pique, 19. Maxwell - 6. Xavi, 16. Busquets, 15. S. Keita - 10. Messi, 9. Ibrahimovici (22. Abidal '61), 17. Pedro. Antrenor: Josep Guardiola.

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO
Adrian Mutu a fost suspendat 9 luni! Sfarsit de cariera pentru Briliant?... Victor Hanescu, calificat in turul 2 la Barcelona...

BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 7: Cremă Vichyssoise (supă cremă de praz și cartofi) Luni, 13.05.2024, 11:00