Manchester City castiga cu Liverpool si ramane lider

In derby-ul etapei, cetatenii au invins cu 3-0 pe Liverpool, pastrandu-si fotoliul de lider.

Manchester City s-a impus usor in fata lui Liverpool, insa jocul ar fi putut lua o alta turnura daca in minutul 8 Downing ar fi deschis scorul. Nu a fost asa si Reina a gafat incredibil la sutul lui Aguero. Suficient ca El Kuhn sa deblocheze tabela.

Yaya Toure a reluat imparabil un corner batut de Silva si albastrii isi dublau avantajul.

In repriza a doua, partida parea ca se echilibreaza cand Barry a vazut al doilea galben. la faza imediat urmatoare insa, Toure a obtinut un penalty pe care Milner l-a transformat, ducand scorul la unul de forfait.

In celelalte partide desfasurate marti, Tottenham a invins cu 1-0 pe West Bromwich Albion, iar Sunderland s-a impus cu 4-1 in deplasarea de la Wigan.

Clasament: 1. Manchester City - 48 de puncte; 2. Manchester United - 45 de puncte (un meci mai putin disputat); 3. Tottenham - 42 de puncte (un meci mai putin disputat).

Revenire incredibila a Realului cu Malaga... Steaua se reintoarce in Ghencea din februarie...