SIMONA HALEP S-A CALIFICAT ÎN SEMIFINALE LA ROLAND GARROS! Liderul WTA a revenit fantastic cu Kerber și va lupta cu Muguruza pentru finală

Simona Halep, în semifinale la Roland Garros 2018! După un nou meci de trei seturi, Simona Halep a învins-o din nou pe nemțoaica Angelique Kerber, scor 6-7, 6-3, 6-2, și s-a calificat în careul de ași de la Roland Garros!

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros 2018! După un nou meci de trei seturi, Simona Halep a învins-o pe nemțoaica Angelique Kerber, scor 6-7, 6-3, 6-2, și s-a calificat în careul de ași de la Roland Garros!

FINAL: Simona Halep - Angelique Kerber 6-7 (2), 6-3, 6-2

După un meci care s-a întins pe durata a două ore și 15 minute, Simona Halep a învins-o din nou pe nemțoaica Angelique Kerber și s-a calificat în careul de ași de la Roland Garros 2018!

Deși a avut nevoie de decisiv, meciul de azi nu a adus dramatism decât în setul I. Halep a revenit de la 0-4 și a trimis meciul în tie-break, acolo unde nu a mai avut putere să câștige. Puterea i-a revenit în actul secund și în cel decisiv, pe care Simona le-a câștigat fără emoții.

”A fost un meci foarte dificil. Kerber dă foarte multe mingi înapoi. Când joc cu ea dau totul pe teren. Sunt foarte fericită că am reușit să înving.

”Am fost prea agresivă la început și nu mi-a ieșit. Ea dă mingea dificil înapoi. Sunt bine fizic, voi încerca să mă recuperez”, a spus Halep după meci.

În penultimul act de la Grand Slam-ul parizian, Halep o va înfrunta pe iberica Garbine Muguruza, cea care a distrus-o pe Maria Sharapova, scor 6-2, 6-1.

Setul secund a început bine pentru Halep, cea care a făcut break-ul la primul serviciu al germancei și a mers cu avantajul până la capăt, câștigând setul cu 6-3. Urmează acum, la fel ca la Australian Open 2018, un decisiv care se anunță dramatic!

Simona Halep a început foarte greu sfertul de finală contra lui Angelique Kerber, iar nemțoaica s-a distanțat rapid la un categoric 4-0 pe tabelă, cu două break-uri avans.

La 4-1 pentru Kerber, Simona Halep a dat primele semne de viață și a recuperat un break. A arătat mult nerv și o ofensivă fulminantă. Kerber a părut KO în unele momente în fața liderului WTA.

Peste alte două game-uri, Simona Halep a forțat și break-ul egalizator și a dus scorul la 5-5! A urmat apoi un nou break al lui Kerber și setul i-a intrat din nou în buzunar. Simona i l-a scos din nou și a dus actul în tie-break.

În prelungiri, Halep nu a mai avut forța pentru o nouă revenire, iar Kerber s-a impus lejer cu 6-2.

Simona Halep - Angelique Kerber, sferturi de finală Roland Garros 2018! La ce oră are loc reeditarea celui mai frumos me... Simona Halep - Garbine Muguruza, semifinale Roland Garros! La ce oră începe meciul pentru finala de la Paris și pentru l...